New York 3. mája (TASR) - Rada OSN pre ľudské práva by sa mala zísť na naliehavom zasadnutí venovanom globálnej potravinovej kríze, ktorá zasiahla najmenej 100 miliónov ľudí, pretože ich právo na primerané jedlo sa vo veľkom rozsahu porušilo. Vyhlásil to v piatok expert Organizácie Spojených národov Olivier De Schutter.
Osobitné zasadnutie Rady by podľa neho vnieslo do debaty o stúpajúcich cenách základných potravín a ich globálnom nedostatku "právo človeka na primerané jedlo, ktoré v súčasnosti absolútne absentuje".
"Keby došlo k zatknutiu 100 miliónov ľudí v diktátorskom režime, keby 100 miliónov ľudí zbila polícia, my by sme - samozrejme - pochodovali v uliciach a zvolávali osobitné zasadnutia Rady pre ľudské práva," zdôraznil De Schutter na tlačovej konferencii. "Každý jeden z týchto 100 miliónov ľudí si zasluhuje rovnaký stupeň pozornosti medzinárodného spoločenstva."
Odborník OSN vyjadril nádej, že Rada OSN pre ľudské práva, ktorá má sídlo v Ženeve, by sa mohla zísť na osobitnom zasadnutí 22. alebo 23. mája, ešte pred schôdzkou medzinárodného spoločenstva na vysokej úrovni, zvolanou na túto tému do Ríma na 3.-5. júna.
Organizátori dúfajú, že stretnutie vyústi v globálnu akciu na rozličných frontoch, s cieľom pomôcť riešiť potravinovú krízu.
De Schutter, profesor práva na Univerzite v belgickom Louvaine a v súčasnosti hosťujúci profesor na Právnickej fakulte Kolumbijskej univerzity v New Yorku, zdôraznil, že následky potravinovej krízy "sú obrovské".
Ceny potravín na medzinárodných trhoch sa počas troch rokov takmer zdvojnásobili, 100 miliónom ľudí podľa odhadu Svetovej banky hrozí, že nebudú mať čo jesť, a snahy zredukovať globálnu chudobu sa zdržali o päť až desať rokov, povedal De Schutter.
"Základné ľudské právo na primerané jedlo, ktoré je zakotvené vo Všeobecnej deklarácii ľudských práv... by malo byť považované za rovnako významné ako právo nestať sa objektom ľubovoľného zadržania či ako právo na slobodu prejavu," pokračoval De Schutter.
"Rada OSN pre ľudské práva bola založená ako orgán, ktorý by mal byť schopný reagovať na núdzové situácie v oblasti ľudských práv. A toto je taká situácia - Rada by k nej nemala mlčať," zdôraznil De Schutter.
Právo na jedlo je "príliš dôležité, aby bolo ponechané politikom", vyhlásil a vyjadril nádej, že sa nájde 16 krajín, ktoré podporia jeho výzvu na mimoriadne zasadnutie. Okrem symbolického významu by takéto stretnutie malo aj praktický dopad, keby definovalo potravinovú krízu ako "masívne porušenie práva na primerané jedlo".
"Toto nie je prírodná katastrofa. Nie je to zemetrasenie. Je to kríza vyvolaná človekom. Poznáme jej príčiny a môžeme konať," dodal De Schutter.
Rada OSN sa zíde na mimoriadnom zasadnutí, ak s tým bude súhlasiť najmenej 16 z jej 47 členov, čiže jedna tretina.
Rada v marci 2006 nahradila zdiskreditovanú a spolitizovanú Komisiu OSN pre ľudské práva.
Správu priniesla tlačová agentúra Associated Press.