Dať si na desiatu hamburger u McDonald's bez výčitiek svedomia už v New Yorku nebude také jednoduché.
NEW YORK. Od polovice júna sa zákazník vo všetkých fastfoodových reťazcoch bude musieť voľky-nevoľky oboznámiť aj s počtom kalórií, ktoré sa práve chystá skonzumovať.
Aj toto nariadenie, podobne ako zákaz fajčenia na všetkých verejných miestach alebo nedávno schválené ekologické taxíky, sú z dielne rázneho newyorského starostu Michaela Bloomberga. Najväčšie mesto Spojených štátov tak začalo boj proti najrozšírenejšiemu americkému neduhu - obezite.
Boj s obezitou
„Keď vezmete do úvahy, že typické menu u McDonald's: Big Mac, veľké hranolčeky a stredne velká cola, dohromady dávajú 1320 kalorií, čo sú dve tretiny odporúčanej dennej spotreby, bolo by voči konzumentovi fér, aby túto skutočnosť poznal,“ komentoval zavedenie nového zákona povereník zdravotníctva mesta Dr. Thomas R. Frieden.
Toľko diskutované nariadenie malo vstúpiť do platnosti už v polovici októbra minulého roku. McDonald's a Dunkin' Donuts sa však odmietli z obáv zo straty zákazníkov podriadiť a podali na súd odvolanie.
Ten však 21. apríla rozhodol v ich neprospech, a tak sa kalórie už od 15. júna stanú súčasťou jedálnička vo všetkých 15 fastfoodových reťazcoch, ktoré prevádzkujú 23–tisích reštaurácií.
Známy poskytovateľ kávy a sladkostí firma Starbucks na rozdiel od neposlušných „kolegov“ nelenila, a vo všetkých pobočkách kalorické informačné tabule zaviedla.
Kalórie si nevšímame
Aj napriek tomu je v nich zákazníkov habadej. Nikto z nich si totiž hlavu kalóriami neláme, ako nás o tom presvedčila náhodne oslovená zákazníčka Helen Howardová.
„No vidíte, ani som si nevšimla, že ten moj čučoriedkový koláč má až 500 kalórií. To je vlastne ako jedno normálne jedlo.“ Starbucks je pripravený aj na to. V svojej ponuke inzeruje aj položky pod 200 kalórií.
Viac ako reťazce treba zmeniť správanie ľudí. Veď napokon aj na škatuľkách cigariet už roky stojí, že fajčenie škodí ľudskému zdraviu.
Autor: Andrea Koch