Tá potvrdila rozhodnutie z 25. marca, podľa ktorého by mali do 30. apríla opustiť kanceláriu Slovenského domu, v ktorej sídlia Slovenská samospráva v Mlynkoch a Združenie a regionálne kultúrne stredisko pilíšskych Slovákov (ZRKSPS).
Vicestarosta dostal iný nápad
Predseda ZRKSPS Jozef Havelka pripomenul, že v utorok odovzdali obecnej samospráve návrh, ktorý vypracovali a s obcou ho už prerokovali. "Podľa tohto materiálu by sme otvorili kanceláriu, dopoludnia by sme v nej pracovali my, popoludní zas obec. Do včera (utorka) sme si mysleli, že to takto bude fungovať, ale vicestarosta a dvaja poslanci v utorok predložili nový variant, ktorý aj odhlasovali," konštatoval.
Podľa pôvodného uznesenia sa slovenské organizácie musia vysťahovať zo Slovenského domu do náhradných priestorov na Rákoczyho ulici 12.
Sťahovať sa nechcú
"Kanceláriu, ktorú nám ponúkali, sme nezobrali. Ja som tu, čakám na to, keby sem prišli a chceli by niečo robiť. Mám fotoaparát, odfotografujem ich, ak by sa chceli dostať do našej kancelárie. My sa nechceme sťahovať, čakáme, domnievame sa, že máme ešte možnosť obrátiť sa znova na štát, na vládu a uvidíme, nejakú pomoc si budeme pýtať," povedal Havelka pre TASR.
Predseda pripomenul, že slovenský premiér Robert Fico delegáciu mlynských Slovákov v Bratislave ubezpečil, že ich naďalej morálne podporuje a v prípade potreby sľúbil aj finančnú podporu. "Ak to bude nutné, obrátime sa aj na neho," potvrdil predseda ZRKSPS.
Fico vyzval maďarskú vládu, aby pomohla krajanom
Premiér Robert dnes vyzval maďarskú vládu, aby pomohla slovenským spolkom v maďarskej obci. Vyhlásil, že maďarská vláda má povinnosť starať sa o príslušníkov slovenskej národnostnej menšiny v Maďarsku. Situáciu v Mlynkoch označil za zbytočnú provokáciu.
"To, čo sa deje so Slovákmi v dedine Mlynky, nie je celkom v poriadku. Keby sme my toto urobili voči maďarskej národnostnej menšine, to by bol iný cirkus na Slovensku, to by boli iné protesty v Európskom parlamente," povedal novinárom Fico po zasadaní vlády v Prievidzi.
Pokiaľ by sa naplnil pôvodný scenár, podľa ktorého sa mali krajanské združenia zo Slovenského domu úplne vysťahovať, Fico by to považoval za vážne porušenie práv slovenskej národnostnej menšiny v Maďarsku. Fico je pripravený za práva členov slovenských krajanských združení v Mlynkoch intervenovať u maďarského premiéra Ferenca Gyurcsánya. "Verím, že začne konať," dodal Fico.
Situáciu v obci kontrolovala aj polícia
Do Mlynkov prišlo predpoludním aj niekoľko policajných vozidiel. Policajti sa podľa maďarskej štátnej televízie MTV pýtali Havelku, či sa naozaj chystajú pripútať reťazou k plotu. Policajtom povedal, že je pripravený iba zadokumentovať, ak by sa niekto chcel vlámať do kancelárie, žiadny incident by však nechcel vyvolať.
Organizácie Slovákov v Mlynkoch sa nemusia vysťahovať zo Slovenského domu. Povedal to pre TASR starosta Mlynkov József Lendvai, podľa ktorého v utorok prijaté uznesenie poskytuje nové práva týmto organizáciám.
Podľa slov starostu však prijatie smernice poskytlo nové právo na využívanie priestorov slovenským menšinovým organizáciám, aké doposiaľ nemali ani na jednu nehnuteľnosť.
"Prijali sme smernicu, ktorá sa zaoberá používaním Slovenského domu. Cieľom usmernenia je, aby tí, ktorí priestory domu využívajú, súhlasom s ním vzali zodpovednosť za obdobie ich využívania," konštatoval Lendvai.
Podľa neho je dôležité, že už existuje smernica, ktorú je možné prípadne upraviť a odstrániť z nej eventuálne nedostatky. Lendvai spresnil, že dokument zakotvuje zodpovednosť za používanie budovy, spotrebu energie, zamykanie a podobne.
Smernica hovorí, že Slováci môžu dom používať
Starosta zdôraznil, že organizácie sa nemuseli ani doposiaľ vysťahovať. Terajšia smernica hovorí, že môžu používať všetky priestory objektu ako doteraz. "Výnimkou je, že funkciu kancelárie by sme chceli obmedziť. V tomto rámci sme navrhli spôsob a vytvorili možnosť na jej využívanie," povedal Lendvai.
"Ak sú ochotní spolupracovať, tak to urobia, ak sa tomu budú brániť, potom nevieme nič urobiť. Dnes, ani zajtra nedôjde k násilnému vysťahovaniu," povedal starosta. Ak sa v tejto veci nedosiahne dohoda, samospráve obce na to, aby mohla používať svoj majetok, zostane iba možnosť obrátiť sa na súd, ktorý za dva až tri roky vynesie rozsudok.
"Inú možnosť nemáme," zdôraznil Lendvai. "Spolieham sa na to, že zmenia postoj a že si prečítajú smernicu, ktorú prijalo zastupiteľstvo obce a vyčítajú z nej skutočný obsah," dodal.
Kauzu samospráva medializovala, keď sa chceli pokojne dohodnúť
Slovenská samospráva podľa neho medializovala kauzu v čase, keď obec chcela pokojne a vecne rokovať, a obracala sa na slovenské médiá a politikov. "Teraz už nabrali iný smer, chcú postaviť nové regionálne centrum, uvažujú o získaní penziónu Pilát. Majú iné ciele, neverím, že ich zaujíma osud tejto kancelárie, ani tohto domu. Je to pre nich symbolom iba dovtedy, kým nezískajú niečo hodnotnejšie. To sa ukázalo aj počas rokovaní a z tohto dôvodu ku kompromisu nemohlo dôjsť," uzavrel Lendvai.
Rozhodnutie obecného zastupiteľstva v Mlynkoch o používaní Slovenského domu preveruje Úrad verejnej správy. Informovala o tom predsedníčka Slovenskej samosprávy v Mlynkoch Marta Demjénová. Podľa jej slov sa sťahovanie z tohto domu nezačne.
Úrad verejnej správy čaká ešte zápisnicu z utorňajšieho zasadnutia. Bude zisťovať, či nedošlo k porušeniu zákona, povedala Demjénová.
Na margo ďalších krokov uviedla, že o tom, čo sa stalo, chcú informovať tých politikov, ktorí im v tejto problematike pomáhali. Potom budú čakať na reakciu obecnej samosprávy.
"My sa teraz nezačneme sťahovať, kancelária stojí pod ochranou majetku. Je to súdny proces, kým nedôjde na koniec, zatiaľ sa odtiaľto nemusíme vysťahovať," zdôraznila.
"Keď nebudeme mať Slovenský dom, v práci aj tak budeme pokračovať. Ak nie odtiaľto, tak možno z vlastného bytu. Ale tu sa národnostný život nemôže zastaviť," dodala predsedníčka organizácie Slovákov v Mlynkoch.
Vzťahy medzi Slovenskom a Maďarskom sa skomplikovali po nástupe Ficovej vlády, keď maďarskí politici kritizovali účasť SNS v kabinete. Slovensko zas neskôr Budapešti vyčítalo, že nezasahuje proti nacionalistickej polovojenskej Maďarskej garde.