Mexiko 30. apríla (TASR) - Americký minister obrany Robert Gates v utorok počas návštevy Mexika oznámil, že námorníctvo USA dočasne posilnilo oblasť Perzského zálivu o druhú lietadlovú loď. Podľa Gatesa je to "upozornenie" pre Irán, ktoré však neznamená snahu o zintenzívnenie činnosti amerických jednotiek.
Gates odmietol dohady novinárov, podľa ktorých prítomnosť dvoch lietadlových lodí v oblasti môže byť prípravou na vojenský zásah v Iráne.
"Tento krok sme plánovali dlhšiu dobu," povedal minister obrany.
"Nemyslím si, že tam budeme mať dve lietadlové lode dlhší čas. Nevidím to ako eskaláciu. Myslím si, že to môžeme vnímať, ako upozornenie," spresnil Gates.
Americký minister odmietol konkretizovať svoje poznámky a neposkytol ďalšie informácie o nasadení lode.
Hovorca Pentagónu Geoff Morrell neskôr oznámil, že druhá lietadlová loď priplávala do Perzského zálivu v utorok a nahradí v službe starú loď, ktorá opustí oblasť vo štvrtok.