Podľa ministrov sa súčasne platné sankcie môžu ešte sprísniť. Sankcie zhŕňajú cestovné zákazy pre predstaviteľov režimu, zbrojné embargo, zmrazenie mjanmarského majetku a zákaz dovozu dreva, drahokamov a kovov z Rangúnu. Vo vyhlásení ministri odporúčajú medzinárodnému spoločenstvu "prijať podobné opatrenia".
Európska Únia pred referendom o novej ústave, ktoré sa uskutoční budúci mesiac, "opakovane vyzýva okamžite prepustiť všetkých politických väzňov vrátane zadržiavanej opozičnej líderky Aung San Su Ťij a zastaviť zintenzívňujúce sa zastrašovania a násilie".
Mjanmarský vojenský režim vyhlásil na 10. mája referendum o ústave, ktoré bude prvým ľudovým hlasovaním od roku 1990, keď vojenský režim neuznal víťazstvo Národnej ligy za demokraciu (NLD) a jej líderky Aun San Su Ťij. Ústava, ktorú musí podporiť nadpolovičná väčšina oprávnených voličov, by v roku 2010 mala vytvoriť podmienky pre usporiadanie všeobecných volieb. Text však vznikol pod silným vplyvom junty a NLD vyzvala voličov, aby ústavu v referende odmietli.
V septembri desaťtisíce ľudí protestovali proti vláde junty, počet demonštrantov sa postupne zvyšoval,
až prerástol do najväčšieho prejavu odporu voči junte za posledné dve desaťročia. Junta priznáva iba 10 obetí zákroku proti demonštrantom, disidenti a diplomati odhadujú, že ich počet je oveľa vyšší. V reakcii na tieto udalosti EÚ a USA uvalili na vojenský režim sankcie.