Washington 29. apríla (TASR) - Bývalý hlavný prokurátor Pentagónu pre prípady terorizmu Morris Davis ostro kritizoval postup pri súdení väzňov zo zajateckého tábora na vojenskej základni Guantánamo.
Davis uviedol, že pociťoval tlak na urýchlenie prípravy procesov s osobami podozrivými z terorizmu, aby mohla vláda pred novembrovými voľbami preukázať ich úspech, informovali dnes americké médiá. Vláda podľa neho chcela ukázať, že súdny systém vytvorený výlučne pre zajatcov z Guantánama funguje, čo mu mali zdôrazňovať vysoko postavení činitelia ministerstva obrany.
Plukovník vojenského letectva vypovedal v pondelok ako svedok obhajoby na procese so Sálimom Ahmadom Hamdanom, ktorý bol údajne vodičom a osobným strážcom vodcu al-Káidy Usámu bin Ládina. Pojednávanie sa konalo na základni Guantánamo pred mimoriadnym súdom, tzv. vojenskou komisiou. Na týchto procesoch majú obžalovaní menej práv ako pred občianskym alebo obvyklým vojenským súdom.
Davis okrem iného uviedol, že rozhodnutie o prípustnosti priznaní vynútených tvrdými metódami výsluchu považuje za "neetické". Právny poradca vojenských komisií generál Thomas Hartmann bol podľa neho "neprimerane" ochotný akceptovať ako usvedčujúci materiál aj výpovede dosiahnuté pomocou kontroverzného simulovaného topenia (waterboarding).
Davis tiež tvrdí, že bývalý hlavný právnik ministerstva obrany William Haynes, ktorý rezignoval vo februári, vyhlásil, že v procesoch na Guantáname nemôže pristúpiť k oslobodzujúcim rozsudkom. Tie by sa vraj nedali vysvetliť po tom, ako ľudí podozrivých z terorizmu držali na základni celé roky bez oficiálneho vznesenia obvinení.
Davis podľa vlastných slov odstúpil z postu hlavného prokurátora vojenských komisií na Guantáname vlani preto, že sa dostal pod neustále rastúci tlak nadriadených na to, aby prijímal "nenáležité" rozhodnutia.
Správu priniesla agentúra DPA.