Washington 29. apríla (TASR) - Americký prezident George W. Bush dnes v súvislosti s odtajnením možnej sýrsko-severokórejskej atómovej spolupráce na tlačovej konferencii povedal, že Spojené štáty chceli poslať varovný signál pre Damask, Pchjongjang a Teherán proti ich snahám v nukleárnom zbrojení.
"Chceli sme cez zverejnenie o spolupráci pokročiť v istých politických cieľoch, jedným z nich je snaha jasne naznačiť Severnej Kórei, že môžeme o ich krokoch vedieť viac ako si myslia," povedal Bush v Bielom dome.
CIA tento týždeň obvinili Severnú Kóreu, že pomáhala Sýrii s tajnou výstavbou nukleárneho reaktora. Práve toto nedokončené zariadenie mali údajne 6. septembra 2007 zničiť izraelské vojenské lietadlá. Sýria účasť na jadrových aktivitách rezolútne popiera a tvrdí, že Washington ju chce zdiskreditovať.
Pred plánovanou májovou návštevou Busha na Blízkom východe sa prezident povedal, že dúfa v dosiahnutie mierovej dohody medzi Palestínou a Izraelom ešte pred jeho odchodom z funkcie v januári. "Stále verím, že dosiahneme dohodu do konca môjho prezidentského obdobia," oznámil Bush.
Americký prezident obvinil radikálov z palestínskeho hnutia Hamas, ktorí ovládajú pásmo Gazy, že podkopávajú mierové snahy.
"Sú veľkým problémom pre svetový mier, blízkovýchodný mier, a to je dôvod, prečo s nimi nerokujem," dodal Bush.
V súvislosti so situáciou v Zimbabwe šéf Bieleho domu konštatoval, že prezident Robert Mugabe "sklamal" svoju krajinu a mal by rešpektovať vôľu ľudí, ktorí hlasovali pre zmenu vo vedení krajiny.
"Vôľu občanov Zimbabwe je potrebné rešpektovať a je jasné, že hlasovali pre zmenu, tak ako mali, pretože pán Mugabe krajinu sklamal," povedal Bush. Mugabe "zastrašuje ľudí," dodal s tým, že krajiny susediace so Zimbabwe, ako napríklad Juhoafrická republika, by mali prevziať vedúcu úlohu pri riešení krízy v krajine.
Bush hovoril aj o vysokej cene potravín. Podľa jeho slov však produkcia etanolu môže iba za malú časť inflácie cien potravín.
"V podmienkach medzinárodnej situácie máme vážne obavy z cien potravín u nás doma a máme vážne obavy o ľudí, ktorí nemajú potraviny v zahraničí," vyhlásil Bush. Povedal, že nárast cien potravín vyvolalo počasie, zvýšený dopyt a ceny energií a iba malá časť je dôsledkom stúpajúceho dopytu po obilí pre produkciu etanolu. Povedal tiež, že dlhodobým riešením obáv z toho, že dopyt po etanole zvyšuje cenu obilia, je prejsť na etanol vyrábaný z celulózy.