Johannesburg/Harare 29. apríla (TASR) - Zimbabwianska polícia prepustila dnes na slobodu približne 200 stúpencov opozície po tom, ako v pondelok súd nariadil ich okamžité oslobodenie.
"Policajti mojich klientov zadržiavali ďalšiu noc a ničím nevysvetlili toto svojvoľné predĺženie ich väzby," posťažoval sa pred novinármi právny zástupca oslobodených stúpencov opozičných síl Alec Muchadehama.
Špeciálne policajné jednotky pred tromi dňami v Harare zaútočili na hlavné sídlo MDC. Zatkli značný počet členov a stúpencov najsilnejšej opozičnej strany a zhabali niekoľko počítačov.
Policajti zatkli aj mnoho civilistov zranených pri povolebných pouličných násilnostiach, ktorí prišli do objektu opozičnej politickej formácie na ošetrenie, pripomína tlačová agentúra DPA.
Vláda prezidenta Roberta Mugabeho dnes obvinila opozičné Hnutie za demokratickú zmenu (MCD) zo zodpovednosti za špirálu povolebného násilia a opätovne zdôraznila, že bezpečnostné sily krajiny aj v budúcnosti tvrdo zakročia proti "výtržníkom a provokatérom".