Londýn 28. apríla (TASR) - Takmer nevidomý 18-ročný Brit môže po génovej terapii relatívne normálne vidieť. Ide o prvú génovú liečbu dedičnej poruchy zraku, informovali dnes vedci z University College a Moorfields Eye Hospital v Londýne. Štúdiu uverejnili v internetovom vydaní časopisu New England Journal of Medicine.
Pacient Stephen Howarth môže odteraz chodiť sám po ulici a to aj v noci. Pred zákrokom videl veľmi zle predovšetkým v tme. Pre dedičné ochorenie sietnice takmer úplne stratil v priebehu rokov zrak.
Howarth disponoval defektným génom očnej sietnice. Receptory, ktoré rozoznávajú svetlo, sa pri tejto dedičnej chorobe časom poškodzujú. Lekári preto vpichli pacientovi do viac poškodeného oka za sietnicu tekutinu so zdravým génom. Po niekoľkých mesiacoch zaznamenali zlepšenie zraku.
Pacient sa mohol predtým pohybovať v tme len veľmi pomaly, pričom potreboval skoro jednu minútu na to, aby urobil pár krokov a rozoznával len veľmi silné svetlo okoloidúcich áut. Po zákroku mohol vidieť najprv dlaždice, potom aj okraj chodníka a cestné značenie.
"Je to malá zmena, ale pre mňa je to obrovský rozdiel," povedal Howarth, jeden z troch pacientov, ktorí sa podrobili operácii.
U ostatných pacientov k zlepšeniu nedošlo. Lekári však dúfajú, že v budúcnosti dosiahnu lepšie výsledky.
"Je to dôležitý medzník, ktorý ukazuje, že génová terapia môže byť účinná," uviedol vedúci štúdie Robin Ali.
Správu priniesla nemecká tlačová agentúra DPA.