tol CDU sponzorský dar vo výške 100.000 mariek.
Obchodníka so zbraňami, ktorý odovzdal predstaviteľom CDU minimálne dvakrát vysoké finančné obnosy, považujú za kľúčovú postavu celej aféry. Podľa vlastných údajov chcel Schreiber v jednom prípade získať vtedajšiu vládu Helmuta Kohla pre obchodný projekt s tankami. Peniaze mali pochádzať od zbrojárskeho koncernu Thyssen.
Kohlov nástupca vo funkcii predsedu CDU Wolfgang Schäuble musel odísť z vedenia CDU práve kvôli tomu, že o svojom kontakte so Schreiberom po prepuknutí škandálu neinformoval a spočiatku nepriznal ani obchodníkov finančný príspevok na konto CDU. Schreiber bol známy aj ako dobrý priateľ dlhoročného šéfa nemeckých kresťanských socialistov (CSU) Franza Josefa Straussa.
Nemecká prokuratúra sa teraz zaujíma o okolnosti, za ktorých dostal Schäuble od Schreibera sponzorský dar vo výške 100.000 mariek. Vzhľadom na to, že obchodník so zbraňami, na ktorého bol vydaný v Nemecku zatykač, odmieta odísť z Kanady, sa jeho vypočúvanie koná v Toronte.
Sporná je otázka, komu Schreiber peniaze vlastne odovzdal. Dar mal prijať tak Schäuble ako i bývalá pokladníčka CDU Brigitte Baumeisterová. Dnešný stav vyšetrovania totiž svedčí o tom, že jeden z dvojice Baumeisterová-Schäubble nehovorí pravdu. Prokuratúra stíha oboch kvôli podozreniu z krivej výpovede. Nejasný je aj osud samotného sponzorského daru.
Pôvod nelegálnych sponzorských darov, poukazovaných na čierne kontá CDU, vyšetruje aj osobitný výbor nemeckého parlamentu. Jeho členovia majú objasniť otázku, či mohli peniaze na čiernych kontách nejakým spôsobom ovplyvniť rozhodnutia Kohlovej vlády. Okrem iného ide o vývoz zbraní a predaj naftovej rafinérie vo východonemeckej Leune francúzskemu koncernu Elf Aquitaine.
Ešte pred svojím dnešným výsluchom označil Schreiber Schäubleho niekoľkokrát za luhára a podporil výpoveď Baumeisterovej. V rozpore s tvrdením Schäubleho mal sponzorský dar "samozrejme" poslúžiť na to, aby vtedajšia vládna koalícia CDU/CSU poskytla politickú podporu Schreiberovmu projektu výstavby továrne na výrobu tankov v Kanade, tvrdí obchodník so zbraňami.
Schäuble naproti tomu dementoval pred parlamentným vyšetrovacím výborom tvrdenie, že Schreiberov sponzorský dar by sa mohol spájať s takýmto účelom. V čase odovzdania sponzorského daru bol Schäuble jedným z dôverníkov Helmuta Kohla.
Na Schreiberov výsluch si vyšetrovatelia rezervovali niekoľko dní. Obchodník sa ohradil voči požiadavke nemeckej strany, aby ho Kanada vydala na trestné stíhanie do jeho vlasti. Štátna prokuratúra v Augsburgu ho chce postaviť pred súd kvôli podozreniu z podplácania a napomáhania podvodu, ktorého sa mal Schreiber dopustiť v súvislosti s dodávkami tankov Saudskej Arábii.