Budapešť 27. apríla (TASR) Zväz slobodných demokratov (SZDSZ) vystúpi k 30. aprílu z maďarskej vládnej koalície. Rozhodlo o tom dnes Zhromaždenie delegátov SZDSZ v Budapešti.
Za vystúpenie hlasovalo 434 delegátov, proti bolo 53, hlasovania sa zdržalo 32. Neprešiel návrh štyroch delegátov, aby SZDSZ vystúpilo až 1. septembra, informovala maďarská verejnoprávna televízia Duna TV.
Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány 29. marca na celoštátnej schôdzke MSZP navrhol, aby spoločne s SZDSZ našli inú osobu na čelo rezortu zdravotníctva namiesto liberálnej Ágnes Horváthovej, ktorú o dva dni neskôr bez konzultácie s SZDSZ odvolal.
Následne liberáli avizovali stiahnutie svojich členov z vlády k 30. aprílu s tým, že o vystúpení z koalície rozhodne dnešné zhromaždenie delegátov.
Koaličnú zmluvu podpísali po parlamentných voľbách v roku 2006 kandidát na post premiéra Ferenc Gyurcsány, vtedajší predseda Maďarskej socialistickej strany (MSZP) István Hiller a Gábor Kuncze - vtedajší predseda SZDSZ.
V zmluve sa strany zaviazali na uskutočnenie reformných krokov v oblastiach zdravotníctva, vzdelávania, verejnej správy a daňového systému.
SZDSZ v tejto vláde obsadil posty ministra zdravotníctva, hospodárstva a dopravy, ako aj ochrany životného prostredia a vodného hospodárstva.
Podľa socialistov liberáli zostávajú partnermi
Zväz slobodných demokratov (SZDSZ) je aj naďalej partnerom Maďarskej socialistickej strany (MSZP). Vyhlásil to dnes v Budapešti hovorca MSZP István Nyakó v reakcii na rozhodnutie Zhromaždenie delegátov SZDSZ, že k 30. aprílu ich strana vystúpi z vládnej koalície.
SZDSZ je podľa Nyakóa dnes - a určite bude aj v budúcnosti -partnerom MSZP, čo neovplyvňuje ani fakt, či tieto strany spolupracujú v rámci vlády, alebo mimo nej. Ako dodal, MSZP prijíma zodpovednosť samostatného vládnutia a zabezpečí riadenie krajiny.
"V parlamente je väčšina tých, čo podporujú zmeny a reformy," zdôraznil hovorca podľa tlačovej agentúry MTI. Ako príklad uviedol okrem SZDSZ aj Maďarské demokratické fórum (MDF), ktoré už viackrát deklarovalo otvorenosť k podpore vládnych návrhov.
Gyurcsányova vláda definitívne stratila po spoločenskej podpore už aj parlamentnú podporu, komentoval krok SZDSZ opozičný FIDESZ. Vo vyhlásení zverejnenom agentúrou MTI šéf frakcie FIDESZ Tibor Navracsics uviedol, že jeho strana v pondelok v parlamente mimo rokovacieho programu zhodnotí "krízovú situáciu, ktorá vznikla v súvislosti s menšinovou vládou."