Patriarcha Pavle I. zdôraznil, že Kosovo "nie je len otázka srbského teritória, ale aj otázka srbskej duchovnej existencie", uviedol spravodajský server RTS.
Pavle i ďalší poprední predstavitelia srbskej pravoslávnej cirkvi v posolstve uviedli, že "Kosovo je súčasťou života každého pravoslávneho srbského kresťana".
"Vyzývame všetkých, od vedcov a politikov až po najmladších a najskromnejší synov a dcéry nášho národa, aby udržiavali a zachovali Kosovo svojou prácou a čestným životom," uvádza sa vo veľkonočnom posolstve.
Srbská pravoslávna cirkev uviedla, že západná podpora jednostranne vyhlásenej nezávislosti Kosova predstavuje "ľudskú nespravodlivosť a násilie zo strany mocných tohto sveta proti nášmu Kosovu, Srbsku a celému srbskému národu".
"Tvorcovia tejto historickej nespravodlivosti nám chcú ublížiť najhorším možným spôsobom, a vyvolať nevysloviteľnú bolesť a žiaľ," citovala agentúra Associated Press veľkonočné posolstvo.
Kosovo bolo sídlom srbskej pravoslávnej cirkvi a stredovekého srbského štátu. V regióne s početnými pravoslávnymi pamiatkami však v súčasnosti dominujú etnickí Albánci, ktorí vo februári s podporou Západu jednostranne vyhlásili nezávislosť. Kosovo medzičasom uznali USA a ich spojenci v EÚ. Srbsko a jeho tradičný spojenec Rusko to odmietli ako nelegálny akt, ktorý porušuje medzinárodné právo.
Hnev srbskej verejnosti v súvislosti so secesiou južnej provincie tiež viedol k nárastu nacionalistických tendencií pred kľúčovými parlamentnými voľbami, ktoré sa uskutočnia 11. mája.
Srbský prezident Boris Tadič a minister pre Kosovo Slobodan Samardžič sa zúčastnili na veľkonočnej bohoslužbe v kosovskom kláštore Dečani zo 14. storočia, aby tak podčiarkli význam Kosova pre Srbsko.