Minsk 26. apríla (TASR) - Tisíce priaznivcov bieloruskej opozície demonštrovali dnes v Minsku proti údajným snahám vlády o utajovanie dôsledkov černobyľskej katastrofy spred 22 rokov.
Demonštranti vyjadrili rozhorčenie nad povinným vysielaním absolventov bieloruských vysokých škôl do oblastí kontaminovaných pri explózii jadrového reaktora v ukrajinskom Černobyle z 26. apríla 1986.
Podľa účastníkov protestného pochodu režim autoritatívneho prezidenta Alexandra Lukašenka odmieta poskytovať pomoc obyvateľom postihnutým haváriou. Vláda údajne zrušila aj finančné podpory pre pracovníkov, ktorí sa osobne zúčastnili na likvidácii následkov výbuchu.
Únik radiácie z Černobyľu, ktorý sa nachádza len približne 16 kilometrov od hraníc Bieloruska, zasiahol až 23 percent bieloruského územia. Oficiálne štatistiky o chorobnosti v kontaminovaných oblastiach sú v súčasnosti starostlivo utajované.
Bieloruská vláda v posledných rokoch odstránila zo zoznamu ohrozených lokalít okolo 1000 miest a obcí. Podľa kritikov však tieto oblasti - napriek výraznému zníženiu úrovne radiácie - nie sú ani zďaleka bezpečné.
Lukašenko chce vyľudnené kraje znovu osídliť a zabezpečiť v nich nový rozvoj priemyslu a poľnohospodárstva.
Povinné vysielanie absolventov univerzít do zasiahnutých regiónov sa začalo minulý rok. Vláda týmto spôsobom rieši akútny nedostatok lekárov, učiteľov, agronómov a ďalších odborníkov. Povinnosť sa tohto roku vzťahuje na asi štvrtinu z 21.000 absolventov.
Mnohí študenti sa však vyslania do kontaminovaných oblastí obávajú. Tým, ktorí odmietnu, hrozí strata vysokoškolského diplomu, alebo od nich štát môže spätne vymáhať školné.
Viacerí mladí špecialisti už zo svojich nových pôsobísk utiekli. Približne 800 absolventov odmietlo tento rok nastúpiť na pridelené miesta, takmer 100 z nich už čelí žalobe ministerstva školstva.
Správu priniesla tlačová agentúra Associated Press.