SME

Ruskí komunisti si pripomenuli výročie narodenia V.I. Lenina

Moskva 22. apríla (TASR) - Tisíce ruských komunistov a ich sympatizantov zhromaždili sa dnes na Červenom námestí v centre Moskvy, aby si pripomenuli ...

Moskva 22. apríla (TASR) - Tisíce ruských komunistov a ich sympatizantov zhromaždili sa dnes na Červenom námestí v centre Moskvy, aby si pripomenuli 131. výročie narodenia vodcu svetového proletariátu Vladimira Iľjiča Uľjanova-Lenina. V nedávnych prieskumoch verejnej mienky až 66 percent opýtaných Rusov hodnotilo jeho rolu v dejinách ako pozitívnu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vodca komunistov Gennadij Ziuganov položil kvety na schody vedúce k mauzóleu, kde je vystavené telo vodcu boľševickej revolúcie, ktorý zomrel v roku 1924 vo veku 53 rokov. Okrem neho dnes Leninovo mauzóleum navštívilo asi 3000 ľudí, aby vzdali hold politikovi, ktorý začiatkom 20. storočia radikálne zmenil politickú mapu sveta.

SkryťVypnúť reklamu

V rozhovore pre rozhlasovú stanicu Echo Moskvy Ziuganov vyhlásil, že čoraz viac ľudí v Rusku i vo svete si myslí, že Lenin stál pri zrode silného štátu, v ktorom boli zaručené občianske práva. Ziuganov sa v rozhovore vyslovil proti pochovaniu Leninových telesných pozostatkov, čo je však v rozpore s poslednou vôľou vodcu revolúcie. Búrlivá debata o pochovaní tela sa v Rusku vedie od rozpadu Sovietskeho zväzu v roku 1991.

Aj 75 rokov po smrti je Lenin stále populárnou osobnosťou. Miesto jeho posledného odpočinku denne navštívia stovky ľudí. Desať rokov po páde komunizmu v bývalom ZSSR Leninove sochy zdobia hlavné námestia v stovkách ruských miest a premenovaniu sa vyhli i tisíce ulíc pomenovaných po Leninovi.

Prieskum vykonaný krátko pred 131. výročím narodenia Vladimira Iľjiča Lenina (vlastným menom Uľjanov) ukazuje, že 66,7 percenta respondentov vníma Leninovu úlohu v histórii krajiny pozitívne.

SkryťVypnúť reklamu

Približne 29 percent z opýtaných tvrdí, že zohral výlučne pozitívnu rolu a 37,7 percenta hovorí o skôr "pozitívnom prínose". Väčšina z týchto dvoch skupín bola staršej vekovej kategórie, penzisti a obyvatelia vidieckych oblastí. Na opačnom póle rebríčka stojí so 14,5 percenta skupina ľudí, ktorí vnímajú činnosť Lenina v nepriaznivom svetle a ďalších 7,6 percenta ju hodnotí úplne negatívne.

Prevažne pozitívny postoj k Leninovi však neznamená, že ľudia sa chcú chodiť pozerať na jeho mumifikované telo do mauzólea na moskovskom Červenom námestí. Väčšina opýtaných - 51,3 percenta, podporuje myšlienku premiestnenia zabalzamovaných telesných pozostatkov otca revolúcie z miesta, kde sú vystavené od roku 1924 a ich pochovanie kdekoľvek inde. Značný počet respondentov - 41,5 percenta, je ale proti takému niečomu.

SkryťVypnúť reklamu

Debata o budúcnosti Leninovho tela vrie v Rusku už niekoľko rokov. Bývalý prezident Boris Jeľcin počas svojej prezidentúry opakovane vyzýval na jeho pochovanie. Hlavnými odporcami plánov na premiestnenie tela sú - pochopiteľne - komunisti, ktorí si Lenina stále vysoko vážia. Leninovo mauzóleum je súčasne najväčšou turistickou atrakciou metropoly Ruskej federácie.

4 12 20 pel

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Detox pre vaše auto. Prejaví sa v spotrebe aj vo výkone
  2. Poškodené čelné sklo? Vieme ako si ho dáte do poriadku aj bez spoluúčasti
  3. Z ruky do úst: Viete, koľko rodín nemá žiadnu finančnú rezervu?
  4. Dubová alej prichádza s dostupnejším bývaním na predmestí
  5. Známy šéfkuchár radí: Takto budú bezlepkové pagáče dlhšie mäkké
  6. S. Moravčík: 30-dňová záruka vianočky? Ja by som ju nejedol
  7. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  1. Doma v záhrade je najčítanejší mesačník na Slovensku
  2. Známy šéfkuchár radí: Takto budú bezlepkové pagáče dlhšie mäkké
  3. Z ruky do úst: Viete, koľko rodín nemá žiadnu finančnú rezervu?
  4. S. Moravčík: 30-dňová záruka vianočky? Ja by som ju nejedol
  5. Dubová alej prichádza s dostupnejším bývaním na predmestí
  6. Poškodené čelné sklo? Vieme ako si ho dáte do poriadku
  7. Príbeh firmy, ktorá si získala celé Slovensko
  8. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 17 466
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 6 202
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 697
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 594
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 533
  6. Plátené tašky a opakované použitie 4 170
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 084
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 017
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Sinwár získal post mučeníka.

Izraelský premiér už 28. mája potvrdil, že armáda zabila vodcu militantov.


TASR 4
Miesto incidentu v Passau.

Medzi piatimi zranenými je aj jeho manželka a päťročná dcéra.


TASR
Andrej Babiš.

Vládna koalícia Spolu by mala 22,3 percenta a hnutie STAN 10,8 percenta hlasov.


SITA
Maďarský premiér Viktor Orbán.

Zhromaždenie sa bude konať v meste Montargis.


TASR 5

Sportnet

Cristiano Ronaldo sa teší po strelenom góle v zápase Portugalsko - Španielsko vo finále Lihy národov UEFA.

Skončilo sa finále Ligy národov.


a 1 ďalší
Novak Djokovič oslavuje vo finále Australian Open 2012.

Pozrite si zoznam najdlhších finálových zápasov histórie na grandslamových turnajoch.


Tréner Julian Nagelsmann.

Nemecko na domácej pôde neuspelo v zápase o 3. miesto v Lige národov, keď podľahlo Francúzsku.


TASR
Slovenské volejbalistky v zápase proti Čiernej Hore v Zlatej Európskej lige 2025.

Vďaka triumfu sa v tabuľke dostali na 3. miesto.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu