Washington 24. apríla (TASR) - Človeku možno pred 70.000 rokmi hrozilo vyhynutie. Predtým, ako jeho populácia v mladšej dobe kamennej začala rásť, klesol počet ľudí totiž len na 2000 jedincov.
Tento predpoklad uvádza nová, rozsiahla genetická štúdia uverejnená v časopise American Journal of Human Genetics. Podľa šéfa výskumu Spencera Wellsa štúdia "ilustruje neobyčajnú silu genetiky" pri odhaľovaní kľúčových udalostí v dejinách ľudského rodu.
"Malé skupiny raných hominidov, rozohnané tvrdými životnými podmienkami, prekonali hranu existencie, aby sa zlúčili a zaľudnili svet. Je to skutočná epická dráma, vpísaná do našej DNA," povedal Wells.
Genografický projekt antropologického výskumu s využitím genetiky sa začal v roku 2005 a podieľali sa na ňom vedci z Izraela a USA. Predchádzajúce štúdie odsledovali vývoj moderného človeka až k tzv. "mitochondrickej Eve", ktorá žila v Afrike pred 200.000 rokmi.
Vedci pritom využívali mitochondriálnu DNA, ktorá sa dedí prostredníctvom matiek.
Migrácia človeka z Afriky, vedúca k zaľudneniu zvyšku sveta, sa začala asi pred 60.000 rokmi. Málo sa však doposiaľ vedelo o období medzi "mitochondrickou Evou" a týmto rozptylom.
Nová štúdia si všíma mitochondriálnu DNA Krovákov v južnej Afrike, ktorá sa začala od ostatných ľudí odchyľovať pred 90.000-150.000 rokmi.
Vedci zistili, že ľudia boli rozdelení do malých skupín a predtým, než sa v mladšej dobe kamennej dali kultúrne takpovediac "znovu dovedna", začalo ich pribúdať a rozšírili sa do ďalších oblastí. V súčasnosti žije na zemeguli viac než 6,6 miliardy ľudí, pripomína agentúra Associated Press.
Východnú Afriku postihlo pred 90.000-135.000 rokmi niekoľko krutých suchých období. A práve tento klimatický posun zrejme prispel k populačným zmenám, ktoré rozdelili ľudí do malých izolovaných skupín, vyvíjajúcich sa nezávisle na sebe.
"Privádza nás to k myšlienke, že klimatické extrémy práve pred 70.000 rokmi zredukovali našu populáciu na tak malý počet ľudí, že sa ocitli na hranici vyhynutia," povedala paleontologička Meave Leakeyová.
www.nationalgeographic.com/genographic