Uviedol to americký veľvyslanec pri OSN Zalmay Khalilzad. Ako povedal, nezáväzný text, ktorý predtým nepodporila Čína, chce predložiť z dôvodu "znepokojujúcich signálov, že proces v Mjanmarsku nie je dôveryhodný." V súvislosti s nadchádzajúcim ústavným referendom a voľbami v bývalej Barme zdôraznil, že je veľmi dôležité, aby rada vyslala "silný a jasný signál."
Mjanmarský vojenský režim vyhlásil na 10. mája referendum o ústave, ktoré bude prvým ľudovým hlasovaním od roku 1990, keď vojenský režim neuznal víťazstvo Národnej ligy za demokraciu (NLD) a jej líderky Aun San Su Ťij. Ústava, ktorú musí podporiť nadpolovičná väčšina oprávnených voličov, by v roku 2010 mala vytvoriť podmienky pre usporiadanie všeobecných volieb. Text však vznikol pod silným vplyvom junty a NLD vyzvala voličov, aby ústavu v referende odmietli.
Schválenie nezáväzného dokumentu si vyžaduje jednomyseľné schválenie celej 15-člennej BR OSN, a, ako povedal Khalilzad, budú sa snažiť presvedčiť Čínu, aby ho podporila. Podľa veľvyslanca majú experti BR OSN text preštudovať vo štvrtok.