CARACAS 23. apríla (SITA/AFP) - Venezuela, Kuba, Bolívia a Nikaragua v stredu podpísali dohodu o potravinovej bezpečnosti na mimoriadnom summite v Caracase. Prezidenti Venezuely Hugo Chávez, Bolívie Evo Morales a Nikaraguy Daniel Ortega a kubánsky viceprezident Carlos Lage založili počiatočný spoločný fond vo výške 100 miliónov dolárov, ktorý je podľa Cháveza "naliehavou geopolitickou záležitosťou", najmä pre Bolíviu. Ako zdôraznil, globálna potravinová kríza je "najlepšou ukážkou historického zlyhania kapitalistického systému". Potravinový bezpečnostný plán zahŕňa programy na zvýšenie výnosov obilnín, najmä kukurice a ryže, strukovín a mlieka, ako aj programy na zlepšenie zavlažovacích systémov.
Lídri sa zaoberali aj situáciou v chudobnej Bolívii, kde sa v máji uskutoční referendum, v ktorom majú obyvatelia východnej provincie Santa Cruz rozhodnúť o väčšej autonómii pre túto prosperujúcu oblasť. Lídri štyroch latinskoamerických krajín v záverečnom vyhlásení "ostro odmietli tento destabilizačný plán", ktorý je podľa nich zameraný na narušenie jednotnosti a stability Bolívie.
Evo Morales a jeho vláda považuje referendum za nelegálne. Väčšiu samostatnosť žiadajú štyri z deviatich bolívijských provincií, pričom väčšina z nich leží na východných úrodných nížinách, kde sa nachádzajú zásoby ropy a plynu. V Santa Cruz sa referendum koná 4. mája. V rozhovore pre BBC Morales povedal, že opozícia na čele s bohatými farmármi odmieta akceptovať domorodého prezidenta. Podľa Moralesa je referendum o autonómii pokusom bohatej menšiny udržať si svoje privilégiá a podkopať jeho sociálnu politiku na pomoc chudobnej domorodej väčšine. Snahy o autonómiu môžu tiež podľa neho viesť k násiliu. Návrh novej ústavy okrem toho určitú autonómiu umožňuje, "takže treba počkať na novú ústavu".