Moskva 23. apríla (TASR) - Rusko začalo s vyšetrovaním príčiny vychýlenia kozmickej lode Sojuz z plánovaného kurzu a jej pristátia na mieste niekoľko stoviek kilometrov vzdialenom od pôvodného cieľa, oznámil dnes predstaviteľ ruského kozmického priemyslu.
Ruskí odborníci popreli správy v médiách, podľa ktorých boli traja členovia posádky počas sobotňajšieho návratu na Zem v smrteľnom nebezpečí. Ruská štátna vesmírna agentúra Roskozmos označila články za klamlivé.
"Články tohto druhu sú namierené proti rusko-americkej dohode o dodávkach lodí Progress a Sojuz po tom, čo americké raketoplány prestanú lietať na ISS," povedal hovorca Roskozmosu Alexander Vorobjov pre agentúru Reuters.
Na palube Sojuzu sa nachádzala prvá juhokórejská kozmonautka I So-jon, Američanka Peggy Whitsonová a ruský letový inžinier Jurij Malenčenko.
Netradične tvrdé pristátie vystavilo kozmonautov gravitačnému preťaženiu, ktoré bolo dvakrát silnejšie ako pri normálnom pristátí a vychýlilo Sojuz z kurzu približne o 480 kilometrov.
"Nariadili sme vyšetrovanie s cieľom zistiť, čo sa naozaj stalo," povedal pre Reuters nemenovaný zástupca ruského kozmického priemyslu. "Niečo sa muselo stať, ak pristátie prebehlo po balistickej dráhe," spresnil zdroj.
Balistické pristátie prebieha po oveľa strmšej dráhe ako je obvyklé a prináša so sebou núdzové situácie.
V utorok agentúra Interfax priniesla správu, v ktorej citovala nemenovaného odborníka blízkeho tímu vyšetrovateľov. Ten označil situáciu "za kritickú".
Kozmická loď vnikla do atmosféry zadnou časťou trupu, čo mohlo viesť k tragickej nehode. "Sojuz sa stretol s atmosférou nie časťou chránenou proti teplu, ale časťou, kde sú predné dvere," povedal odborník.
Nebezpečný priechod do atmosféry spôsobil spálenie otvoru a roztavenie vysielača a prerušil komunikačné spojenie vesmírnej lode.
Poistný ventil, ktorý reguluje vonkajší tlak, sa spálil, čo mohlo viesť k neúnosnému nárastu teploty v kabíne a keby sa bol oheň rozšíril do priestoru, kde sú uložené brzdiace padáky, posádka by pristátie neprežila, povedal expert.
Sovietsky kozmonaut Vladimir Komarov zahynul v roku 1967 po tom, čo sa pri pristávaní Sojuzu-1 zaplietli šnúry brzdiaceho padáka a loď prudko narazila do zeme.
V roku 1971 zomreli traja kozmonauti na palube iného Sojuzu z dôvodu nízkeho tlaku v kabíne počas pristávacieho manévru.