V prípade posledného veľkého štátu, o ktorý sa tento rok súperilo, jej nestačilo iba víťazstvo. Aby udržala svoje nádeje nažive, muselo to byť veľké víťazstvo. Rozdiel desať percent medzi ňou a Obamom tak dal jej kampani potrebnú vzpruhu. V Pennsylvánii sa rozhodlo o 158 delegátoch, ktorí na konvente hlasujú za prezidentského kandidáta.
Úspešná vo veľkých štátoch
Nakoniec teda mala nad súperom Barackom Obamom dvojciferný náskok. Ak by sa započítali aj neplatné primárky na Floride a v Michigane, mohla prekonať v celkovom počte voličov Obamu, analyzovali komentátori Fox News Channel. „Toto je veľké víťazstvo," hovoril Clintonovej poradca Terry McAuliffe. „Víťazstvo je víťazstvo," povedala Clintonová, ktorá je pod čoraz väčším tlakom aj zo svojej Demokratickej strany. Clintonová tradične boduje vo veľkých štátoch, kde sa Obamovi nedarí. Vyhrala aj v Ohiu, Texase, Kalifornii, New Jersey či New Yorku. V Pennsylvánii ju podporil guvernér Ed Rendell a starostovia veľkých miest ako Philadelphia ći Pittsburgh.
Obamov ťažký údel
Clintonová, analytici a nakoniec aj volebný tím Baracka Obamu už počas volebného dňa predpovedali, že Hillary v tomto súboji zvíťazí. Podľa prieskumov oslovila starších voličov, belochov, katolíkov, ženy a vlastníkov zbraní. Naproti tomu Barack Obama bodoval medzi mladými, mužmi a mestskými voličmi.
Obama označil Pennsylvániu za ťažkú prekážku, ale zdôraznil, že jeho tím dokázal bojovať aj v tomto veľkom štáte. „Vyhrali sme dvakrát toľko štátov, volilo nás viac ľudí a máme veľký náskok v počte delegátov," zdôraznil senátor.
V Pennsylvánii zaznamenali vysokú volebnú účasť, zo štyroch miliónov demokratov hlasovala najmenej polovica. Pred volebnými miestnosťami boli dlhé rady, súdy museli rozhodovať či nechať volebné miestnosti otvorené dlhšie. Z niektorých miestností hlásili problémy pri hlasovaní.
Clintonová sa spolieha na superdelegátov Doterajší priebeh primárok vedie k tomu, že ani jeden z uchádzačov o nomináciu za kandidáta Demokratickej strany nezíska 2025 delegátov potrebných na víťazstvo na augustovom nominačnom zjazde. Obama v primárkach doteraz získal 1713 delegátov, Clintonová 1586.
Pretože primárky sa budú konať už iba v deviatich štátoch, Clintonová takmer nemá šancu získať viac delegátov ako Obama. Jej hlavnou nádejou je udržiavať malý rozdiel a snažiť sa o priazeň superdelegátov, čiže vysokopostavených funkcionárov strany, ktorí nakoniec o nominácii rozhodnú.
Vysoký záujem voličov ovplyvniť nomináciu však potvrdzuje volebná účasť v Pennsylvánii. Z 8,3 milióna registrovaných voličov na hlasovanie prišlo vyše 40 percent, čo je dvakrát viac ako pred štyrmi rokmi. V Indiane a v Severnej Karolíne, kde sa demokratické primárky uskutočnia 6. mája, vedie Obama. Podľa posledného prieskumu pre Los Angeles Times má Obama pred Clintonovou v Indiane 5-percentný a v Severnej Karolíne až 13-percentný náskok.
Obamu podporuje guvernér Oklahomy V stredu Obama dostal ďalší impulz, keď sa guvernér štátu Oklahoma Brad Henry sa vyslovil za to, aby sa stal kandidátom Demokratickej strany. Obamu zároveň označil za inšpirujúceho lídra schopného zjednotiť krajinu. "Som presvedčený, že Obama má ojedinelé postavenie pri zjednotení nášho národa," uviedol guvernér Brad Henry vo vyhlásení, ktoré zverejnila Obamova kancelária v Chicagu.
"Senátor Obama chápe, že vážne starosti, ktorými sa zaoberajú bežní Američania, musia byť postavené nad stranícke hry, ak máme dorásť na výzvy dneška a zajtrajška. Je to silný, odovzdaný a oduševňujúci líder, ktorý sa ideálne hodí na to, aby zjednotil demokratov, nestraníkov a republikánov," uviedol Henry. Obama povedal, že je z Henryho podpory šťastný a že sa teší na spoluprácu s cieľom dosiahnuť skutočnú zmenu nielen pre obyvateľov štátu Oklahoma, ale pre všetkých Američanov.
VIDEO: Debata Clintonovej a Obamu v Pennsylvanii