KUVAJT 22. apríla (SITA/AP) - Iracký premiér Núrí al-Málikí vyzval v utorok susedné štáty, aby "zastavili prienik teroristov na iracké územie." Na regionálnej konferencii o bezpečnosti a budúcnosti Iraku v Kuvajte zároveň zdôraznil, že jeho krajina je otvorená arabským štátom, ktoré otázku bezpečnosti prestanú používať ako výhovorku na neotvorenie veľvyslanectiev v Bagdade. Výzvu na väčšiu podporu krajín susediacich s Irakom v boji proti milíciám ako aj "pomoc pri riešení záležitosti irackého dlhu" obsahuje návrh rezolúcie z terajšej tretej podobnej konferencie. Krajiny Perzského zálivu na predchádzajúcich stretnutiach prisľúbili podporu v uvedených oblastiach ako aj otvorenie diplomatických misií, avšak bez konkrétnych výsledkov.
Washington, ktorý na podujatí zastupuje šéfka diplomacie Condoleezza Riceová, presadzuje regionálne akceptovanie šiitskej vlády al-Málikího a vyzval arabských susedov Iraku, aby otvorili zastupiteľstvá v Bagdade. "Je pre nás zložité vysvetliť, prečo nedošlo k diplomatickej výmene (medzi Irakom a blízkovýchodnými susedmi)," povedal al-Málikí v utorok ministrom zahraničných vecí. "Mnohé krajiny majú diplomatické misie v Bagdade a nevyhovárali sa na bezpečnosť." Ako dodal, jeho vláda sa pokúsila o zlepšenie vzťahov so susedmi a je sklamaná, že nedostala pozitívnejšiu reakciu od "bratov a priateľov" v regióne. Irak podľa jeho slov "prešiel krízou" a je bezpečnejší ako pred rokom.
Kuvajtský minister zahraničných vecí Muhammad as-Sabáh v tejto súvislosti v nedeľu uviedol, že emirát schválil vyslanie veľvyslanca do Bagdadu. Ako povedal, Kuvajt teraz čaká, kým Irak vymenuje svojho veľvyslanca a hľadá vhodnú budovu v opevnenej zelenej zóne. Po otvorení to bude prvé kuvajtské veľvyslanectvo v Iraku od napadnutia krajiny Saddámom Husajnom v roku 1990.
Al-Kájda v Iraku varovala arabské štáty pred otvorením zastupiteľstiev v Bagdade z dôvodu kolaborácie irackej vlády s americkými silami. V krajine zavraždili, zranili alebo uniesli diplomatov z Bahrajnu, Turecka, Spojených arabských emirátov a ďalších arabských štátov. Výbuch na jordánskej ambasáde bol prvým veľkým bombovým útokom v Bagdade od zvrhnutia Saddáma. Pri útoku, ku ktorému sa prihlásila al-Kájda, zahynulo 19 ľudí.