Chartúm 22. apríla (TASR) - V Sudáne sa dnes po dlhých mesiacoch sporov začalo prvé sčítanie ľudu po 15 rokoch. Ide o dôležitú súčasť mierovej dohody z roku 2005, ktorá ukončila desaťročia trvajúce občianske vojny medzi severom a juhom krajiny, ktorá je v Afrike rozlohou najväčšia.
Ulice v metropole Chartúm boli tiché, keďže na dnes vyhlásili štátny sviatok a polícia obyvateľom oznámila, že majú ostať doma, aby ich sčítali. Ako prvý do sčítania mal byť zaradený prezident Umar Bašir.
Niekoľkokrát odložené sčítanie ľudu pripraví pôdu pre prvé demokratické voľby v Sudáne po 23 rokoch, pretože pomôže určiť mocenské pomery a rozdeliť volebné obvody. Voľby sa majú konať na budúci rok.
Na nejednotnosť krajiny však poukazuje to, že južný Sudán si vyhradil právo nebyť viazaný výsledkami sčítania ľudu s argumentom, že milióny južanov, ktorých vojna vyhnala na sever, by sa mali najskôr vrátiť domov. Juh tiež žiadal na dotazník zaradiť otázky o národnostnej príslušnosti a vierovyznaní. Obyvateľov sa na to nebudú pýtať na rozdiel od otázky, či sú zo severu alebo juhu.
Sčítanie odmietli tiež státisíce obetí separátneho päťročného konfliktu v západosudánskom regióne Darfúr s tým, že nedôverujú vláde.
Sčítanie ľudu bude trvať dva týždne, do 6. mája. Pracovať na ňom bude takmer 60.000 ľudí a vyžiada si náklady prevyšujúce 100 miliónov dolárov (2 mld. Sk). Záverečné výsledky sa očakávajú najskôr v septembri.
Podľa posledného odhadu OSN má Sudán 37,8 milióna obyvateľov.
Správu priniesla agentúra Reuters.