Varšava 22. apríla (TASR) - Poľský prezident Lech Kaczynski a jeho litovský partner Valdas Adamkus zvažujú cestu do Gruzínska s cieľom pokúsiť sa o zníženie napätia medzi Tbilisi a Moskvou. Informujú o tom dnes poľské noviny Dziennik.
Rusko-gruzínske napätie sa v uplynulých dňoch vystupňovalo kvôli gruzínskym odštiepeneckým regiónom Abcházsku a Južnému Osetsku, ktoré majú s Moskvou úzke vzťahy.
"Zvažujeme všetky možnosti. V každom prípade, hlava štátu by prijatie akýchkoľvek krokov konzultovala s predsedom vlády," citovali noviny hovorcu poľského ministerstva zahraničných vecí Mariuza Handzlika.
Hovorca litovského prezidenta Simonas Sautunas uviedol, že návšteva je "možnou alternatívou".
Rusko minulý týždeň oznámilo nadviazanie legálnych vzťahov s oboma separatistickými regiónmi, čo Gruzínsko označilo za prípravu anexie týchto území.
Poľský prezident poslal v piatok do Gruzínska svojho zástupcu ako gesto podpory v spore s Ruskom. Varšava považuje obe vzbúrenecké územia za integrálnu súčasť gruzínskeho štátu.
Napätie stúplo po víkendovom vyhlásení Gruzínska, že ruská stíhačka zostrelila nad Abcházskom gruzínske bezpilotné prieskumné lietadlo. Moskva obvinenia odmietla.
Najnovšou krízou medzi Tbilisi a Moskvou sa bude v stredu zaoberať Bezpečnostná rada OSN.