Brusel 21. apríla (TASR) - Viaceré témy súvisiace so Slovenskom sa dnes objavili na pôde Európskeho parlamentu počas jednominútových vystúpení europoslancov na úvod plenárneho zasadnutia.
Jeden z rumunských europoslancov László Tökés v europarlamente informoval svojich kolegov, že "na Slovensku, v Rumunsku a Srbsku sú za posledné roky Maďari bití len za to, že používajú maďarskú reč". Tökés spomenul viaceré incidenty v Rumunsku a Srbsku - v súvislosti so Slovenskom žiaden konkrétny prípad neuviedol. Zdôraznil pritom, že je potrebné spoločnými silami bojovať proti takýmto útokom a takisto je nevyhnutné odsúdiť páchateľov.
Slovenská europoslankyňa Zita Pleštinská otvorila tému slovenského tlačového zákona, ktorý podľa nej zavádza na Slovensku nedemokratické pravidlá pre tlač pripomínajúce Bielorusko, kde vládna moc nerešpektuje opozíciu a kde neexistuje sloboda slova, ani sloboda tlače.
"Som presvedčená, že členská krajina, ktorá 1. mája 2008 oslávi štvrté narodeniny svojho členstva v Európskej únii, by nemala prijímať zákony, ktoré sú v rozpore so základnými demokratickými princípmi EÚ," vyhlásil Pleštinská.
Súčasne ocenila "jasný postoj k obhajobe slobody tlač" zo strany predsedu EP Hansa-Gerta Pötteringa a šéfa frakcie Európskej ľudovej strany-Európskych demokratov (EPP-ED) Josepha Daula a vyzvala predstaviteľov socialistickej frakcie, aby ani oni neboli v tejto otázke pasívni. Pleštinská v závere svojho vystúpenia apelovala na všetkých demokraticky zmýšľajúcich politikov, aby nedopustili, "že Sacharovova cena za slobodu tlače bude musieť smerovať na Slovensko".
V pléne sa rovnako spomenula aj otázka Benešových dekrétov. Český poslanec Daniel Strož hovoril o závažnom probléme, ktorým sú neustále snahy o revíziu výsledkov druhej svetovej vojny aj na pôde EP. Pripomenul, že niektorí maďarskí a nemeckí europoslanci pripravujú aj tento rok akcie namierené proti československým prezidentským dekrétom.
"Žiadam, aby takéto akcie nemali podporu zo strany EP a aby boli všeobecne odmietnuté. Určite sa zhodneme na tom, že akákoľvek revízia výsledkov druhej svetovej vojny je neprípustná," konštatoval Strož.
Tlačový zákon i Benešove dekréty sa počas tohtotýždňového plenárneho zasadnutia budú ešte spomínať. Podpredseda eurosocialistov Hannes Swoboda TASR potvrdil, že tlačovému zákonu sa bude frakcia venovať na stredajšom zasadnutí pracovnej skupiny. Benešove dekréty budú zase témou tlačovej konferencie organizovanej baskickým europoslancom Mikelom Irujom. Zúčastní sa na nej skupina predstaviteľov maďarských organizácií, ktoré chcú zároveň v europarlamente odovzdať petíciu vyzývajúcu európsky zákonodarný zbor, aby postoj Slovenska k Benešovým dekrétom zaradil do programu rokovania.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) juh