Ann Arbor 21. apríla (TASR) - Dalajláma dnes americkej osobitnej vyslankyni pre Tibet Paule Dobrianskej povedal, že oceňuje záujem USA o to, ako Čína rieši politické protesty v Tibete. Uviedol doslova: "Potrebujeme vašu pomoc."
Exilový tibetský duchovný vodca a Dobrianská sa súkromne stretli v areáli Michiganskej univerzity v meste Ann Arbor, predtým však uskutočnili brífing s novinármi.
Keď obaja vošli do miestnosti, držali sa za ruky. Dobrianská vyhlásila, že vláda "vyjadrila obavy nad situáciou v Tibete a vyzvala na umiernenosť".
Prezident George W. Bush podľa slov vyslankyne "je neotrasiteľným zástancom potreby dialógu medzi jeho svätosťou a čínskymi lídrami". Dodala ešte: "Dialóg vnímame ako dôležitý prostriedok a cestu smerujúcu dopredu."
Sedemdesiatdvaročný dalajláma vyhlásil, že ho prekvapilo, keď Dobrianská prišla do Michiganu, aby sa s ním stretla počas jeho cesty po USA. "Chcem vyjadriť hlbokú vďaku vláde vášho prezidenta, ministerstvu zahraničných vecí a vám za prejavovanie úprimného záujmu," vyslovil sa dalajláma.
Svoj príhovor ukončil slovami: "Teraz potrebujeme vašu pomoc." Podrobnosti neuviedol.
Peking obviňuje dalajlámu z toho, že stojí za vzburami v tibetskom hlavnom meste Lhasa zo 14. marca a tiež za nepokojmi, ktoré potom prepukli v ďalších etnických tibetských oblastiach. Podľa čínskej vlády sa dalajláma snaží o nezávislosť Tibetu a o zmarenie blížiacich sa letných olympijských hier v Pekingu.
Duchovný vodca Tibeťanov však popiera akúkoľvek účasť na nepokojoch a tvrdí, že chce pre Tibet iba autonómiu. Podľa Číny zahynulo pri vzburách 19 ľudí, ale v exile žijúci Tibeťania uvádzajú oveľa väčší počet obetí.
Dobrianská na brífingu oznámila, že s dalajlámom budú diskutovať o situácii v Tibete a o tom, či dalajláma môže dosiahnuť dialóg s Čínou.
Dalajláma ušiel do exilu v Indii v roku 1959, osem rokov po tom, ako čínska armáda vpochodovala do Tibetu, aby ho anektovala.
Správu priniesla tlačová agentúra Reuters.
1 jam juh