Ako povedal americkej ministerke zahraničných vecí Condollezze Riceovej počas podpisového aktu v Bahrajne rezortný partner Abdalláh bin Zájid an-Nahján, SAE chcú byť "dobrým príkladom pre región". "Viem, že budete... SAE sú veľmi zodpovedným partnerom," odpovedala Riceová. Podrobnosti dohody zatiaľ nezverejnili. USA a Bahrajn podpísali podobné memorandum o spolupráci v jadrovej energetike minulý mesiac vo Washingtone.
V súvislosti s jadrovými ambíciami a regionálnym vplyvom Iránu šesťčlenná Rada spolupráce arabských štátov Perzského zálivu (GCC) v decembri 2006 rozhodla o vývoji spoločného jadrového programu pre mierové účely. Členmi prozápadnej organizácie sú SAE, Bahrajn, Kuvajt, Omán, Katar a Saudská Arábia. Bahrajn v marcovej dohode prisľúbil, že sa vzdá citlivých technológií palivového cyklu a využije medzinárodné trhy s jadrovým palivom. SAE v nedeľu vydali správu o plánovanej výrobe jadrovej energie, podľa ktorej bude dovážať palivo pre svoje reaktory. Počas januárovej návštevy francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho SAE uzavreli dohodu o jadrovej pomoci s Francúzskom.
Bezpečnostná rada OSN 3. marca schválila v poradí už tretí súbor sankcií voči Iránu, ktorý je postihom za odmietanie zastaviť sporné obohacovanie uránu. USA a ich spojenci trvajú na tom, že jadrový program islamskej republiky je zameraný na výrobu jadrových zbraní. Irán však naďalej ubezpečuje, že program má výhradne mierové účely a upozorňuje, že na obohacovanie má právo na základe Zmluvy o nešírení jadrových zbraní.