New York/Budapešť/Mníchov/Brusel. Proti vlaňajšiemu rozhodnutiu Národnej rady Slovenskej republiky potvrdzujúcemu nedotknuteľnosť Benešových dekrétov demonštrovali v sobotu občania maďarskej národnosti pred slovenskými konzulátmi v New Yorku a Los Angeles.
Na zhruba dvojhodinovej demonštrácii v New Yorku sa zúčastnilo asi 50-60 ľudí, ktorí držali rôzne vlajky, vrátane tých pripomínajúcich smutné obdobie novodobých maďarských dejín, ale aj transparenty s nápismi ako napríklad Nikdy viac Beneš, Prečo je na Slovensku hriechom byť Maďarom? alebo Benešove dekréty - maďarsko-nemecký holokaust.
Informáciu priniesla agentúra MTI s odvolaním sa na jedného z organizátorov akcie, lídra Newyorského občianskeho kruhu Ákosa Szilágyiho. Práve on v priebehu týždňa odovzdal petície predstaviteľom slovenského konzulátu v New Yorku a misie pri OSN.
Petíciu chceli odovzdať aj v Budapešti
O odovzdanie identickej petície s asi tisíckou podpisov sa v sobotu neúspešne pokúsili na ambasáde SR v Budapešti zástupcovia asi dvoch stoviek demonštrantov, ktorí sa pred zastupiteľským úradom zišli z rovnakých dôvodov. Organizátori z Pannonskej národnej gardy preto avizovali, že dokument doručia na Európsky súd pre ľudské práva so sídlom v Štrasburgu.
Podľa rečníkov na tejto demonštrácii Európska únia a vláda Maďarskej republiky nepodnikli doteraz úspešné kroky v záujme zrušenia Benešových dekrétov.
Príslušníci maďarskej polície vytvorili okolo veľvyslanectva kordón, zasahovať však nemuseli. Na budapeštianskej protestnej akcii, ktorú podporili asi dve desiatky organizácií a spolkov, sa podľa agentúry MTI zúčastnilo aj približne 100 príslušníkov Maďarskej gardy.
Protest v Nemecku a Belgicku
Protestný míting voči postoju SR v otázke Benešových dekrétov sa v tento deň konal aj pred sídlom Generálneho konzulátu SR v bavorskej metropole Mníchov.
Občania maďarskej národnosti, žijúci v južnom Nemecku, ktorí sa zišli napriek nepriaznivému počasiu v hojnom počte, protestovali tiež proti zverejneniu mapy na oficiálnej webovej stránke koaličnej Slovenskej národnej strany, na ktorej Maďarsko vôbec nefigurovalo. Informáciu priniesla internetová stránka maďarskej rozhlasovej stanice InfoRádió.
Demonštranti zhrnuli svoje výhrady v petícii, ktorej text sa podľa rovnakého zdroja pokúsili odovzdať aj predstaviteľom zastupiteľského úradu SR.
Organizátori protestnej akcie kontaktovali v uplynulých dňoch aj slovenské veľvyslanectvo v Belgicku, ktorému chceli takisto odovzdať predmetnú petíciu. Keďže je veľvyslanectvo v sobotu zatvorené, s organizátormi sa dohodlo, že dokument mu zašlú poštou.
Uznesenie slovenského parlamentu je vraj v rozpore s ľudskými právami
Podľa signatárov petície je uznesenie NR SR nezlučiteľné s ideou zjednotenej Európy 21. storočia a je v rozpore s ľudskými právami.
"Vzhľadom na perzekúciu občanov maďarskej a nemeckej národnosti bývalej Československej republiky v rokoch 1945-1948 a s tým súvisiacu stále platnú legislatívu" vyzývajú organizátori protestov Európsky parlament, aby zaradil do svojho programu aj otázku Benešových dekrétov a ďalších zákonov, či rozhodnutí slovenských alebo československých orgánov "hrubo diskriminujúcich maďarskú a nemeckú národnostnú menšinu".
Signatári v petícii, ku ktorej sa pripojilo viac ako 140 organizácií a združení, požadujú, aby EP preskúmal, či sú rozhodnutia slovenských úradov v súlade s európskou legislatívou. Europarlament má tiež vyzvať Slovensko na zrušenie platnosti príslušnej legislatívy, vrátane zákona vylučujúceho odškodnenie za protiprávne činy pred 25. februárom 1948. Ďalej žiadajú ospravedlnenie Maďarom žijúcim na Slovensku za neprávosti v dôsledku terajších alebo už neplatných zákonov a za činy spáchané v tejto súvislosti Slovenskom resp. Československom. Okrem ospravedlnenia by mala SR Maďarom a Nemcom, žijúcim na Slovensku, zaplatiť tiež spravodlivé odškodné za konfiškáciu ich majetku a ich psychické utrpenie.
"V prípade neadekvátnej slovenskej reakcie alebo ak bude slovenská reakcia aj naďalej v rozpore so skupinovými ľudskými právami, žiadame, aby EP inicioval u Rady Európskej únie začatie konania pre porušenie Maastrichtskej zmluvy a v konečnom dôsledku dočasné prerušenie alebo zastavenie členských práv Slovenska v Európskej únii," uvádza sa v petícii. Výzvu majú organizátori odovzdať zástupcom europarlamentu v utorok.
Ministerstvo zahraničných vecí SR vyjadrilo už v piatok znepokojenie nad skutočnosťou, že v modernej integrujúcej sa Európe 21. storočia stále existujú sily, ktoré chcú otvárať minulosť a jednostrannou skreslenou interpretáciou dejín vyvolávať napätie a nedorozumenie medzi našimi občanmi, národmi a štátmi. "Dekréty prezidenta Beneša treba vnímať ako súčasť povojnového usporiadania Európy určeného spojencami protifašistickej koalície," uviedol v stanovisku Tlačový a komunikačný odbor MZV SR, ktorý poznamenal, že otázku Benešových dekrétov považuje za uzavretú aj Európska komisia.
Extrémistické a iredentistické organizácie, väčšinu ktorých považujú aj v samotnom Maďarsku za krajne pravicové, xenofóbne a ultranacionalistické, chcú predmetnými protestmi spochybniť výsledky druhej svetovej vojny, uviedlo MZV SR. Rezort diplomacie zdôraznil, že deklarovaný dôvod protestov, ktorým je prijaté uznesenie NR SR, nič nezmenilo na podstate dekrétov, ani na tom, že ich platnosť už skončila a nedochádza k zmene právneho stavu na Slovensku.