Damask 19. apríla (TASR) - Palestínske hnutie Hamas dnes začalo rokovať o návrhoch bývalého amerického prezidenta Jimmyho Cartera na jednostranné vyhlásenie prímeria s Izraelom a väčšiu politickú flexibilitu, informovali palestínski politici.
Carter dnes po rannom rokovaní s exilovým lídrom Hamasu Chálidom Mišálom odcestoval zo sýrskeho Damasku do hlavného mesta Saudskej Arábie Rijádu.
Carter a Mišál v piatok viac ako štyri hodiny diskutovali o zapojení islamistického hnutia do blízkovýchodného mierového procesu a možnosti zmiernenia odporu Hamasu voči mierovým rokovaniam medzi Izraelom a palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom, lídrom znepriateleného palestínskeho hnutia Fatah.
Carter žiada, aby Hamas zastavil raketové ostreľovanie Izraela a zároveň sa pokúša Izrael a Západ presvedčiť o zrušení blokády pásma Gazy, ovládaného Hamasom.
"Carter zároveň požiadal Mišála o zaujímanie flexibilnejších verejných stanovísk a hovoril s ním ako s lídrom národnooslobodzovacieho hnutia, a nie ako s teroristom, ako ho vykresľuje Izrael a USA," uviedol jeden zo zdrojov pre agentúru Reuters.
"Mišál je v Hamase prvý medzi rovnými. Musí si zabezpečiť súhlas ostatných z vedenia hnutia," dodal.
Carterova ochota rokovať s predstaviteľmi Hamasu zožala kritiku Izraela a Spojených štátov, ktorí považujú Hamas za teroristické hnutie.
Carter s Mišálom hovoril aj o osude uneseného izraelského vojaka Gilada Šalita, uviedla agentúra Reuters. Predstavitelia Hamasu naznačili, že ich ponuka prepustiť Šalita výmenou za 600 Palestínčanov väznených v Izraeli je "rozumná" vo svetle skutočnosti, že v izraelských väzeniach sa nachádza 11.000 Palestínčanov.
Doterajšie úsilie o sprostredkovanie dohody o výmene zajatcov medzi Izraelom a Hamasom stroskotalo. Carter (83), ktorý počas svojho úradovania sprostredkoval mierovú dohodu medzi Izraelom a Egyptom z roku 1979, sa vo štvrtok v Káhire stretol s ďalšími dvoma poprednými predstaviteľmi Hamasu. Stalo sa tak po tom, čo mu Izrael odmietol udeliť povolenie na vstup do pásma Gazy.
Zástupcovia Hamasu dúfajú, že stretnutia s americkým nositeľom Nobelovej ceny za mier pomôžu hnutiu vymaniť sa z politickej izolácie, v ktorej sa nachádza kvôli neustálym útokom na Izrael.
Ide o doposiaľ najvýznamnejšie stretnutie medzi Hamasom a predstaviteľom Západu.
Carter sa na svojom blízkovýchodnom turné predtým stretol aj so sýrskym prezidentom Bašarom Asadom.