Washington 17. apríla (TASR) - Približne 300.000 amerických vojakov trpí po návrate z Iraku a Afganistanu príznakmi posttraumatickej stresovej poruchy alebo depresiou. Len polovica z nich však vyhľadala liečbu, vyplýva z dnes zverejnenej štúdie.
Výskumný inštitút RAND Corp. tiež odhadol, že 320.000 vojakov utrpelo počas nasadenia v zónach konfliktov zranenia mozgu. Autori štúdie však nevedia, koľko z týchto prípadov je vážnych alebo si vyžaduje liečbu.
Rozsiahly výskum ukázal, že stresová porucha alebo depresia postihuje 18,5 percenta z vyše 1,5 milióna príslušníkov ozbrojených síl USA, ktorí slúžili v Iraku a Afganistane.
Tieto údaje sa približne zhodujú v predošlými štúdiami. Februárové hodnotenie amerických pozemných síl uvádzalo, že v roku 2007 trpelo 17,9 percenta vojakov v Iraku a Afganistane akútnym stresom, depresiou alebo úzkosťou. V roku 2006 to bolo 19,1 percenta.
Podľa RAND sa však len polovica týchto vojakov lieči, pričom v polovici z liečených prípadov spĺňa zdravotná starostlivosť len minimálne požiadavky adekvátnosti. Mnohí vojaci nevyhľadajú liečbu vzhľadom na obavu, že stigma spojená s duševnými problémami môže poškodiť ich kariéru.
Nezisková organizácia RAND v 500-stranovej správe, založenej sčasti na rozhovoroch s vyše 1900 vojakmi, odporúča Pentagónu vytvoriť dôverný systém liečby duševných ťažkostí armádnych príslušníkov, ako aj monitorovanie kvality tejto starostlivosti.
RAND odhaduje, že stres a depresia vracajúcich sa vojakov si počas dvoch rokov od ich nasadenia v Iraku a Afganistane vyžiadajú náklady 6,2 miliárd dolárov, prevažne z dôvodu zníženej produktivity, zdravotných nákladov a vyššieho rizika samovrážd.
Informovala o tom agentúra Reuters.