Québec 21. apríla (TASR) - Kanadská polícia dnes v Québecu použila slzotvorný plyn a vodné delá, aby rozohnala dav radikálnych demonštrantov, ktorí v blízkosti miesta konania 3. summitu amerických štátov už druhý deň protestujú proti globalizácii. Schôdzka sa koná za účasti prezidentov 34 krajín Severnej a Latinskej Ameriky a jej ústrednou témou je vytvorenie panamerickej zóny voľného obchodu.
V Québecu sa dnes začal aj pokojný tzv. veľký pochod národov Ameriky, ktorého asi 25.000 očakávaných účastníkov chce od politických lídrov žiadať spravodlivejšiu a demokratickejšiu integráciu na kontinente.
Organizátori pochodu majú vlastnú poriadkovú službu, ktorá by mala zabrániť prípadným incidentom s poriadkovými jednotkami, medzi rôznymi názorovými skupinami v radoch demonštrantov alebo v ich kontakte s provokatérmi.
Premiér hostiteľskej krajiny Jean Chrétien v noci nadnes otvoril vrcholnú schôdzku ubezpečením, že voľný obchod "zabezpečí vyššiu životnú úroveň a vyššiu kvalitu života pre všetky národy v (západnej) hemisfére". Niektorí lídri však dali v otázke voľného obchodu a globalizácie najavo svoje výhrady. Venezuelský prezident Hugo Chávez konštatoval, že z cieľov vytýčených už na 1. americkom summite v Miami v roku 1994 sa doposiaľ podarilo zrealizovať iba veľmi málo.
Akcie demonštrantov odsúdil americký prezident George W. Bush, ktorý musel zrušiť niektoré bilaterálne rokovania s karibskými lídrami. Pred novinármi odmietol postoje protiglobalizačných aktivistov a vyhlásil, že obchod okrem prosperity pomáha šíriť slobodu.
Niektorí z delegátov summitu však konštatovali, že zdieľajú s aktivistami ich obavy z globalizácie, hoci na druhej strane odsúdili ich násilné metódy.
Brazílsky prezident Fernando Henrique Cardoso uviedol, že protesty sú iba "reakciou na obavy z dohody o voľnom obchode alebo globalizácie bez ľudskej tváre". Podľa Cardosa bude zóna voľného obchodu fungovať, iba ak umožní chudobným krajinám prístup na bohaté trhy a nedovolí bohatým štátom vtlačiť sa na trhy chudobných štátov.
Premiér Barbadosu Owen Arthur poznamenal, že lídri sa pokúšajú o "vstup najbohatších a niektorých z najchudobnejších a najcitlivejších spoločností do toho istého ekonomického a sociálneho priestoru".
Trojdňové stretnutie je venované prehĺbeniu spolupráce krajín Severnej a Latinskej Ameriky v oblastiach obchodu, demokracie, boja proti drogám. Na stretnutie nebol pozvaný len kubánsky prezident Fidel Castro, ktorý však v Havane podporil protesty odporcov globalizácie, pričom podľa neho brutálny zásah kanadskej polície proti účastníkom protestnej akcie označil za nehanebnosť.