Kuala Lumpur 17. apríla (TASR) - Druh trpasličích jávskych slonov, ktoré vedci považovali za vyhynuté, možno prežil na ostrove Borneo. Zvieratá sa na Filipíny dostali náhodou v 18. storočí, zrejme ako dar sultána z indonézskej Jávy.
Uvádza sa to v dnes uverejnenej štúdii, publikovanej v časopise Sarawak Museum Journal. Borneo nemá pôvodnú sloniu populáciu a podľa vedcov môže mať malý počet slonov tisíce potomkov, keď zvieratá nie sú rušené.
Ak sa "fascinajúci príbeh" preukáže, bude demonštrovať, že veľmi malá populácia obrovských cicavcov môže byť zachránená pred vyhynutím jednoduchým presťahovaním niekoľkých jedincov do bezpečnejšej lokality.
To dáva novú nádej pri záchrane takmer vyhynutých druhov, konštatuje agentúra AP. Podľa Christyho Williamsa zo Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) by mohli navrhnúť také premiestnenie aj v prípade kriticky ohrozených druhov nosorožcov.
Slony trpasličie (Loxodonta pumilio) vyhynuli na Jáve koncom 18. storočia. Niekoľkým jedincom, odvezeným na Borneo, sa v osamelej lokalite darilo, uvádza štúdia. Vedci odvodzujú pôvod slonov na Borneu od jávskych slonov na základe vzoriek DNA a archeologických nálezov.
Spoluautor štúdie, Junaidi Payne z WWF pre agentúru AP povedal, že história zaznamenala množstvo prípadov, keď sa ázijskí vládcovia navzájom obdarúvali slonmi.
Slony na Borneu nedorastajú do výšky 2,5 metra. V porovnaní so slonmi ázijskými, vysokými tri metre, sú menšie. Majú obrovské uši a dlhší chobot. Sú bacuľatejšie a menej agresívne.
Payne tiež uviedol, že iba jedna slonia samica a jeden samec sa môžu teoreticky rozmnožiť až na 2000 slonov za menej ako 300 rokov, ak nie sú rušené a majú dostatočný životný priestor.
"A to je možno to, čo sa v skutočnosti stalo tu, povedal vedec na margo situácie na Borneu. V súčasnosti žije vo voľnej prírode na ostrove Borneo asi tisíc slonov trpasličích, väčšinou v jeho malajzijskej časti.