Berlín 17. apríla (TASR) - Irán dosahuje len malý pokrok v obohacovaní uránu pre jadrové využitie, povedal dnes v Berlíne riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Muhammad Baradej.
Ako zdôraznil, agentúra je dobre informovaná o súčasnej situácii v Iráne. Baradej po stretnutí s nemeckým ministrom zahraničných vecí Frankom-Walterom Steinmeierom ďalej povedal, že iránsky program na obohacovanie uránu bol založený na centrifúgach prvej generácie typu P1. Napriek tomu prebieha výskum na vyvinutie dokonalejších centrifúg.
Baradej pripomenul, že Irán zvýšil počet svojich 3000 centrifúg o 300 alebo 400 a zdôraznil potrebu pokračovania dialógu o jadrovom programe s cieľom vyriešiť spor medzi Teheránom a medzinárodným spoločenstvom.
Steinmeier po stretnutí s Baradejom uviedol, že sa pracuje na novom návrhu dialógu, nie je však isté, či naň Teherán pristúpi.