RÍM. Pápež Benedikt XVI. pociťuje "hlboké zahanbenie" v súvislosti s prípadmi sexuálneho obťažovania, ktoré otriasli rímskokatolíckou cirkvou v Spojených štátoch. Uviedol to dnes na palube lietadla cestou na svoju prvú návštevu Washingtonu od nástupu do funkcie.
Benedikt XVI. sa zároveň zaviazal, že urobí všetko, čo bude v jeho silách, aby zabránil zopakovaniu podobných škandálov.
"Úplne vylúčime pedofilov z duchovenstva," uviedol. "Sme hlboko zahanbení a urobíme všetko pre to, aby sa to už budúcnosti nestalo," dodal.
Pápež sa počas návštevy Spojených štátov stretne aj s prezidentom Georgeom W. Bushom. Bush dnes pápeža privíta po prílete na Andrewsovu leteckú základňu. V stredu Benedikt XVI. absolvuje uvítaciu ceremóniu na južnom trávniku Bieleho domu, rokovanie s prezidentom v Oválnej pracovni a večeru v Bielom dome, ktorá sa zhodou okolností uskutoční v deň jeho 81. narodenín.
Najvýznamnejšie udalosti počas pápežovej cesty v USA:
UTOROK 15. apríla
- Lietadlo s Benediktom XVI. pristane na Andrewsovej leteckej základni pri Washingtone, kde ho privíta prezident USA George W. Bush a prvá dáma Laura Bushová.
STREDA 16. apríla
- 81. narodeniny pápeža Benedikta XVI.
- Prezident Bush s manželkou usporiadajú oficiálnu uvítaciu slávnosť na Južnom trávniku Bieleho domu.
- Benedikt XVI. sa súkromne stretne s prezidentom Bushom v Oválnej pracovni a zúčastní sa na večeri vo Východnej izbe Bieleho domu. Bude to iba druhý raz, čo hlava rímskokatolíckej cirkvi navštívi Biely dom.
- Pápež absolvuje vo washingtonskej Bazilike Nepoškvrneného počatia súkromnú bohoslužbu a stretnutie s 350 americkými biskupmi.
ŠTVRTOK 17. apríla
- Pápež bude celebrovať omšu na bejzbalovom štadióne v National Park vo Washingtone.
- Benedikt XVI. prednesie príhovor o dôležitosti katolíckej výchovy pred dekanmi vyše 200 katolíckych fakúlt a univerzít v USA a pred hlavami 195 katolíckych diecéz. Prihovorí sa im v areáli washingtonskej Americkej katolíckej univerzity (The Catholic University of America).
PIATOK 18. apríla
- Benedikt XVI. pricestuje do New Yorku, kde prednesie príhovor pred Valným zhromaždením OSN. Vyslanec Vatikánu pri OSN uviedol, že Benediktov prejav bude zameraný na všeobecné otázky mieru a ľudských práv. Pôjde o štvrtú návštevu najvyššieho pontifika v OSN.
SOBOTA 19. apríla
- Tretie výročie zvolenia Benedikta XVI. za pápeža.
- Benedikt XVI. bude celebrovať v Katedrále sv. Patrika omšu za účasti kňazov, diakonov a členov cirkevných rádov.
- Pápež prehovorí na zhromaždení a bohoslužbe mládeže a seminaristov v Seminári sv. Jozefa v meste Yonkers pri New Yorku. Vystúpi aj speváčka Kelly Clarksonová.
NEDEĽA 20. apríla
- Benedikt XVI. navštívi newyorské Ground Zero - miesto, kde stáli dve veže Svetového obchodného centra (WTC), zničené pri teroristických útokoch 11. septembra 2001. Prečíta modlitbu na pamiatku tých, ktorí zahynuli alebo utrpeli zranenia. Zároveň v nej vyzve ľudí, aby milovali "tých, ktorých srdcia a mysle zožiera nenávisť".
- Pápež bude celebrovať bohoslužbu na štadióne bejzbalového tímu New York Yankees.
TASR
Cesty pápežov do USA
Návšteva pápeža Benedikta XVI. v Spojených štátoch amerických je jeho prvou od zvolenia za hlavu katolíckej cirkvi v roku 2005. Nie je však prvým najvyšším pontifikom, ktorý navštívil USA:
- Pius IX. sa stal prvým pápežom, ktorý "vkročil" na územie USA, keď v roku 1849 navštívil fregatu amerických námorných síl USS Constitution, kotviacu pri brehu talianskeho prístavu Gaeta.
- Pavol VI. sa stal prvým pápežom, ktorý navštívil USA, a to v októbri 1965. Predniesol predniesol príhovor na pôde OSN.
- Ján Pavol II. uskutočnil päť ciest do USA: v roku 1979, teda rok po jeho zvolení do čela cirkvi, a ešte v rokoch 1987, 1993, 1995 a 1999. Lietadlá prepravujúce pápeža po celom svete takisto dvakrát dopĺňali palivo na Aljaške a počas jednej takejto zastávky sa stretol s prezidentom Ronaldom Reaganom.
Správu priniesla tlačová agentúra Associated Press.
TASR/AP