Belehrad 15. apríla (TASR) - Srbsko by z právneho hľadiska urobilo lepšie, keby podalo žalobu na štáty, ktoré doposiaľ uznali jednostranne vyhlásenú nezávislosť jeho južnej provincie Kosovo. Uviedol to švajčiarsky expert na medzinárodné právo Thomas Fleiner, ktorého dnes citovala rakúska tlačová agentúra APA.
Doteraz sa Belehrad usiloval iba o to, aby sa Medzinárodný súdny dvor v Haagu (MSD) k jednostrannej deklarácii nezávislosti vyjadril v posudku. Kosovo zatiaľ uznalo 18 členských štátov Európskej únie, ako aj 18 nečlenov.
Priština jednostranne a proti vôli Belehradu vyhlásila nezávislosť od Belehradu 17. februára.
Fleiner bol členom srbského vyjednávacieho tímu v časoch rokovaní o štatúte Kosova. Jeho stanovisko o žalobách na krajiny, ktoré uznali Kosovo, zdieľa aj srbský premiér Vojislav Koštunica.
Minister zahraničných vecí Vuk Jeremič sa však usiluje o získanie posudku MSD a verí, že na septembrovom zasadaní Valného zhromaždenia OSN získa na svoju stranu väčšinu štátov.
MSD by sa v posudku malo vyjadriť k jednostrannému vyhláseniu nezávislosti Kosova. Srbsko k tomu musí získať podporu najmenej polovice 192 členov OSN. Koštunica pokladá tento plán za nedostačujúci a navyše oneskorený.
"Vierohodnosť jednej krajiny nezávisí len na tom, že právnymi argumentmi neustále zdôrazňuje ilegalitu uznania nezávislosti jednej časti svojho územia," uviedol Fleiner pre belehradský denník Večernje Novosti.
"Musí využiť a nasadiť všetky možné a dostupné právne prostriedky voči tým, ktorí sa na tom podieľajú a tým pádom porušujú medzinárodné právo," dodal.
Belehrad by však najprv musel uznať záväznosť rozsudkov MSD, čo doteraz neurobil, uzavrel Fleiner.