Kuvajt 21. apríla (TASR) - Kuvajtský ústavný súd dnes odmietol sťažnosť dvoch aktivistiek, ktoré požadovali priznanie politických práv ženám. Oznámili to dnes justičné zdroje v Kuvajte.
Ústavnú sťažnosť proti ministerstvu vnútra podala Lulúa al-Mulláová a Hind al-Šalfanová za to, že ich odmietli zapísať na zoznam voličov. Ústavný súd, ktorý je najvyššou súdnou inštanciou a proti jeho rozhodnutiam niet odvolania, sťažnosť zamietol pre formálne nedostatky - rovnako ako päť podobných sťažností za posledných deväť mesiacov.
Tentokrát súd odmietnutie sťažnosti zdôvodnil tým, že v sťažnosti nebolo uvedené zastupovanie advokátom, ktorý podanie v mene sťažovateliek predložil. "Je to naozaj nepresvedčivý dôvod. Rozhodnutie súdu je poľutovaniahodné a odmietnutie nepovažujem za korektné," povedala pre francúzsku agentúru AFP Mulláová a dodala, že v boji za zrovnoprávnenie žien bude pokračovať.
Aktivistky podali minulý rok sťažnosť proti ministerstvu vnútra na správnom súde, ktorý ich prípad postúpil ústavnému súdu. Podľa kuvajtského práva sa na ústavný súd môže obracať iba vláda, parlament a súdy.
Al-Mulláová upresnila, že ich sťažnosť sa od predchádzajúcich odlišuje práve tým, že ju ústavnému súdu postúpil súd nižšej inštancie. Predchádzajúce sťažnosti podávali ústavnému súdu priamo samotné občianky, takže ich ústavný súd automaticky odmietal.
Kuvajtská ústava síce zaručuje rovnoprávnosť mužov a žien, zákon o voľbách však politické práva priznáva iba mužom.
Kuvajtský emir šejk Džábir al-Ahmad as-Sabáh v máji 1999 vydal dekrét dávajúci ženám právo voliť a byť volené. Dekrét potvrdila aj vláda, avšak v novembri toho istého roku ho pod tlakom islamistických poslancov a kmeňov zamietol parlament. Kuvajt je jedinou monarchiou Perzského zálivu, ktorá má volený parlament s reálnymi právomocami.
Napriek tomu, že sú ženy vylúčené z volebného procesu a v štátnej správe reprezentujú iba päť percent zamestnancov, zastávajú v privátnom sektore najvyššie miesta.