V rozsiahlom kráteri na tichomorskom atole Bikini, vytvorenom pri silnom atómovom výbuchu spred vyše polstoročia, už znovu rastú koraly a prekvitá podmorský život.
Informovali o tom dnes predstavitelia medzinárodného vedeckého tímu.
Miesto doposiaľ najväčšieho amerického testu termonukleárnej zbrane z 1. marca 1954 len nedávno preskúmali potápači.
Niektoré druhy asi vyhynuli Zistili, že v približne 73 metrov hlbokom podmorskom kráteri Bravo s priemerom dva kilometre žijú koraly a veľké množstvá rýb. Podľa všetkého však vyhynuli niektoré druhy živočíchov, ktoré v lokalite žili v minulosti.
"Netušil som, čo sa dá očakávať, pravdepodobne sme počítali s mesačnou krajinou," objasnil bádateľ Zoe Richards z austrálskej univerzity Jamesa Cooka.
"Bolo to však neuveriteľné. Uvideli sme spoločenstvá s množstvom rýb, koralov a prekypujúcim životom, niektoré kolónie boli úplne ohromujúce," tvrdí Richards.
Potápanie sa v lagúne atola (video nepochádza z nedávneho prieskumu):
Tisíckrát silnejšia, než Hirošima Vodíková bomba s účinkom 15 megaton, odpálená na atole Bikini, bola približne tisíckrát silnejšia ako bomba, ktorá v roku 1945 zničila Hirošimu. Otrasy bolo v roku 1954 cítiť do vzdialenosti 200 kilometrov, rádioaktívne zamorenie zaznamenali aj v Austrálii a Japonsku.
Výbuch atómovej bomby na atole (kolorované video):
Tím vedcov z Austrálie, Havajských ostrovov, Nemecka, Talianska a Marshallových ostrovov našiel v kráteri na Bikinách bujnejúce koraly s výškou až osem metrov a s hrúbkou kmeňa 30 centimetrov.
Zem nad hladinou mora je stále kontaminovaná Lokality ležiace nad hladinou mora zostávajú naďalej kontaminované a nevhodné pre život, k regenerácii podmorského života v okolí atola prispeli pravdepodobne silné miestne vetry a morské prúdy.
Vedci zaznamenali 42 chýbajúcich živočíšnych a rastlinných druhov, ktoré sa v oblasti vyskytovali pred výbuchom, najmenej 28 z nich označili za lokálne vyhynuté. Išlo o prvý výskum postihnutej lokality od explózie z roku 1954.
Správu priniesla agentúra Reuters.