Rím 14. apríla (TASR) - Návrat Silvia Berlusconiho, tak vyzerajú čiastkové výsledky dvojdňových parlamentných volieb v Taliansku. Mediálny magnát a opozičný líder si podľa nich zaistil väčšinu v oboch komorách zákonodarného zboru. Ak sa jeho náskok potvrdí, 71-ročný Berlusconi sa po tretí raz stane premiérom. Jeho hlavný súper Walter Veltroni už priznal porážku.
Berlusconiho stredopravé zoskupenie Ľud slobody (PdL) vedie vo voľbách do Senátu o vyše osem percent pred stredoľavou Demokratickou stranou (PD) bývalého starostu Ríma Veltroniho. Na základe sčítania 94 percent hlasov podporilo Berlusconiho 46,8 percenta a Veltroniho 38,5 percenta hlasujúcich. V dolnej komore parlamentu môže Berlusconi podľa odhadov počítať so 45,7 percenta hlasov, pokým Veltroni s koaličnými partnermi s 38,9 percenta hlasov.
Berlusconi zatiaľ výsledky na verejnosti nekomentoval. Expremiér však v telefonáte s hlavným spojencom, lídrom konzervatívnej Národnej aliancie Gianfrancom Finim, vyjadril "hlbokú spokojnosť" so zrejmým víťazstvom, informoval stranícky zdroj.
Veltroni, ktorý napriek dlhodobému náskoku stredopravého tábora v prieskumoch dúfal do poslednej chvíle v priaznivé výsledky, telefonicky gratuloval o takmer 20 rokov staršiemu Berlusconimu k víťazstvu. V talianskej televízii tiež uviedol, že celkový výsledok je jasný, aj keď na konečný rezultát sčítania hlasov sa ešte čaká.
Ľahké víťazstvo Berlusconiho v dolnej komore sa všeobecne očakávalo. Jasný náskok v Senáte by však pre neho bol akýmsi bonusom, ktorý by zvýšil jeho schopnosť presadiť štrukturálne reformy potrebné na odtiahnutie Talianska z pokraja hospodárskej recesie.
V Senáte by Berlusconi na základe uvedených výsledkov získal 166 kresiel a stredoľavý tábor by mal 138 senátorov. Ide o výrazný rozdiel oproti doterajšej väčšine dvoch kresiel, ktorá negatívne poznačila 20-mesačnú vládu Romana Prodiho a napokon v januári spôsobila jej pád po odchode menšieho koaličného partnera.
Na voľbách sa podľa ministerstva vnútra zúčastnilo necelých 81 percent z 50 miliónov oprávnených voličov, čo je na talianske pomery veľmi nízky počet. Mnohí Taliani však išli rozhodnúť o svojej už 62. povojnovej vláde s pochybnosťami, či sa vôbec niekto dokáže ukončiť chronickú politickú nestabilitu v krajine a obrátiť negatívny trend ekonomiky. Sľuby oboch hlavných táborov sa líšili len málo.
Dvojdňové voľby prebehli bez väčších incidentov. V sicílskom Palerme však zmizlo asi 100 prázdnych hlasovacích lístkov. V niektorých z vyše 61.000 volebných miestností sa tvorili dlhé rady, pretože voliči museli pred vstupom do kabín odovzdať mobilné telefóny a fotoaparáty. V severozápadnom meste La Spezia umrela po hlasovaní 84-ročná žena na infarkt.
Informovali o tom agentúry DPA, APA a Reuters.