Peking 14. apríla (TASR) - Čínska polícia zadržala osem ľudí nakazených vírusom HIV, ktorí sa pokúsili posťažovať premiérovi Wen Ťia-paovi na nemocnicu, pretože podľa ich tvrdenia rozšírila vírus HIV. Uviedli to dnes právnici dvoch rodín postihnutých nákazou.
Wen navštívil 5. apríla provinciu Che-pej susediacu s Pekingom a niektorí obyvatelia mesta Ša-che na juhu provincie dúfali, že zriedkavú návštevu lídra využijú na posťažovanie na nemocnicu.
Obviňujú ju totiž z toho, že transfúziami krvi rozšírila medzi nimi a ich rodinami vírus HIV, ktorý spôsobuje smrteľnú chorobu AIDS. Informoval o tom pekinský právnik Ťiang Čchien-jung.
Polícia v čase premiérovej návštevy zadržala 11 navrhovateľov žaloby a siedmi či ôsmi zostávajú vo väzbe aj dnes, uviedol právnik a jeho kolega, zastupujúci dve ženy nakazené vírusom HIV, ktorých manželov úrady zadržiavajú.
Právnici dodali, že od nedele, keď začali vyvíjať úsilie na prepustenie oboch manželov, ich sledujú muži, ktorí vyzerajú ako tajní policajti. Advokáti nechcú zverejniť mená svojich klientov.
K sporu dochádza v čase existujúceho napätia vyvolaného epidémiou AIDS, ktorú spôsobila transfúzia krvi v 90. rokoch a šírila sa po celom vidieku Číny, najmä v centrálnej provincii Che-nan.
Vírus sa rýchlo šíril predovšetkým vďaka nehygienickému vykonávaniu komerčných odberov krvi a nemocniciam, ktoré nekontrolujú dodávky krvi.
Podľa organizácie so sídlom v Pekingu, ktorá sa stará o väčšie práva chorých na AIDS v Číne, sa miestne úrady obávajú, že sťažností obyvateľov vyvrátia ich tvrdenia, že problémy sú vyriešené.
Správu priniesla tlačová agentúra Reuters.
1 jam dem