Praha 21. apríla (TASR) - Jednoduchý krvný test umožní zistiť stupeň závažnosti hepatitídy C tak, že pacienti sa nebudú musieť podrobiť biopsiám. Bioptické vyšetrenie pacientov často odrádza, povedal pre agentúru AFP vynálezca krvného testu profesor Thierry Poynard.
Profesor Poynard z oddelenia hepato-gastroenterológie parížskej nemocnice Pitié-Salpetriere predstavil krvný test na 36. európskom kongrese združenia pre štúdium pečene v Prahe.
Cirhóza pečene ako závažná komplikácia hepatitídy C je výsledkom postupného hromadenia jaziev v pečeni, ktoré sa nazývajú fibrózy. Tento jav nastáva u dvoch tretín osôb, postihnutých vírusom, spôsobujúcim hepatitídu C.
Krvný test, ktorý je primárne určený na zisťovanie stupňa závažnosti hepatitídy C, sa postupne bude môcť používať aj pri iných ochoreniach pečene, napríklad pri hepatitíde B alebo v prípade alkoholizmu.
Na zistenie množstva fibróz v pečeni doteraz neexistovala iná metóda ako biopsia. Bioptické vyšetrenie sa pokladá za povinné pred liečením pacienta.
Vyšetrenie biopsiou si vyžaduje jednodňovú hospitalizáciu a pacienti sa ho obávajú. Biopsia vyvoláva u tretiny pacientov veľké bolesti. Strach pacientov z biopsie vysvetľuje aj fakt, že relatívne nízky počet ľudí sa dá na hepatitídu C liečiť.
Teraz sa čaká na vydanie povolenia na uvedenie testu do predaja. Test je už patentovaný a profesor Poynard ho vypracoval v spolupráci s laboratóriom imunológie nádorov francúzskeho Štátneho strediska vedeckého výskumu (CNRS). Predpokladá sa, že test prinesie podstatné úspory pri zisťovaní závažnosti hepatitídy: náklady na test sú približne 200 frankov (30,49 eúr) a sú 10-krát nižšie ako náklady na biopsiu a s ňou spojený deň hospitalizácie.