Soul 11. apríla (TASR) - Severná Kórea bojuje s jednou z najhorších potravinových kríz za posledné roky a žiada medzinárodné spoločenstvo o pomoc, informoval dnes vysoký predstaviteľ OSN pre Áziu.
Kórejskí odborníci na poľnohospodárstvo uviedli, že nedostatok potravín, spôsobený minuloročnými záplavami, vysokými cenami komodít a politickými spormi s najväčším donorom potravín, Južnou Kóreou, je možno najhorší od hladomoru, ktorý Kórejskú ľudovodemokratickú republiku (KĽDR) zasiahol v druhej polovici 90. rokoch 20. storočia. V krajine vtedy zahynul viac ako milión ľudí z 23-miliónovej populácie.
"Obyvatelia Severnej Kórey vedia, že sú v ťažkej situácii, a v posledných týždňoch dali jasne najavo, že budú potrebovať pomoc zo zahraničia, aby pokryli svoje rastúce potreby," uviedol predstaviteľ OSN, ktorý si želal zostať v anonymite, pretože ide o citlivú tému.
Severná Kórea si je aj v časoch dobrej úrody schopná zabezpečiť len približne o milión ton (asi 20 percent) obilnín menej, než potrebuje pre svoje obyvateľstvo. Je závislá od potravinovej pomoci z Číny, Južnej Kórey a potravinových agentúr OSN.
Predstaviteľ OSN povedal, že z informácií z viacerých zdrojov je jasné, že potravinová situácia v krajine sa zhoršuje a je potrebné ju riešiť.
Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) koncom marca oznámila, že KĽDR bude tento rok chýbať približne 1,66 milióna ton obilnín.
Významným donorom potravín pre KĽDR bola doteraz Južná Kórea, pretože jej stredoľavicové vlády vnímali potravinovú pomoc ako malú cenu za udržanie stability na polostrove. No konzervatívny kabinet, ktorý nastúpil k moci vo februári, oznámil, že nevypočítateľný severný sused už nebude dostávať potraviny zadarmo a musí ukončiť svoj nukleárny zbrojný program.
Pozorovatelia však pochybujú, že KĽDR v snahe získať potraviny poskytne ústupky v medzinárodných rozhovoroch, zameraných na ukončenie jej jadrového programu.
Správu priniesla agentúra Reuters.