PEKING 11. apríla (SITA/AP) - Čína v piatok vyjadrila "hlboké rozhorčenie" nad uznesením Kongresu Spojených štátov amerických o tom, že by Peking mal zastaviť zásahy proti tibetským disidentom a začať rozhovory s dalajlámom.
Hovorkyňa ministra zahraničných vecí Ťiang Ju označila rozhodnutie za protičínske so slovami, že "prekrútená história Tibetu a novodobá realita ... vážne ubližujú citom čínskeho ľudu". Ťiang Ju vo vyhlásení na internetovej stránke ministerstva ďalej uvádza: "Čína vyjadruje svoje hlboké rozhorčenie a rezolútne proti tomu protestuje."
Uznesenie, ktoré bolo prijaté pod záštitou predsedníčky Kongresu Nancy Pelosiová, vyzýva Peking, aby "ukončil tvrdé zákroky proti nenásilným tibetským demonštrantom," ako aj kultúrny, náboženský, ekonomický a jazykový "útlak". Krvavé zákroky čínskej polície v Lhase a ostatných tibetských oblastiach uznesenie nazýva "neprimeranými a extrémnymi". Podľa neho pri policajných akciách prišli o život stovky a boli zadržané tisíce Tibeťanov, pričom sa v ňom neuvádza zdroj týchto informácií. Kongres vo svojom uznesení vyzval Čínu aj na bezpodmienečný dialóg so 72-ročným dalajlámom. Hovorkyňa ministerstva povedala, že uznesenie zlyhalo v tom, že neodsúdilo skupinu okolo dalajlámu, ktorú Čína viní z organizácie protestov. Nepokoje v Tibete vypukli 14. marca po štyroch dňoch pokojných protestov proti čínskej nadvláde. Exilová tibetská vláda uvádza, že pri nepokojoch zahynulo asi 150 ľudí, čínska vláda hovorí o 22 obetiach na životoch.