Washington 11. apríla (TASR) - Dalajláma, v exile žijúci duchovný vodca Tibetu, začal vo štvrtok v americkom meste Seattle na severozápade USA svoju "apolitickú" návštevu krajiny. Je to jeho prvá zahraničná cesta od marcových nepokojov v Tibete, pričom do Spojených štátov pricestoval na druhý deň po tom, ako demonštranti na protest proti čínskemu zákroku v Tibete narušili beh s olympijskou pochodňou v San Franciscu.
Dalajláma sa v Seattle zúčastní na päťdňovej konferencii, ktorá sa začína v piatok. Okrem Seattle bude mať prednášky aj v Michiganu a New Yorku.
Jeho príchod do hotela bol pokojný. Spevom ho tam privítali miestni Tibeťania. Dalajláma im povedal, že podporuje nenásilné demonštrácie a vyjadril smútok nad protestmi v San Franciscu.
Nedávne protesty v Tibete proti 50-ročnej čínskej nadvláde boli najväčšie za ostatných takmer 20 rokov. Čína obvinila dalajlámu z organizácie povstania. Tibetský vodca povedal, že chce väčšiu autonómiu pre odľahlý horský región, ale nehľadá nezávislosť.
Ešte predtým vo štvrtok, počas zastávky v Japonsku, dalajláma povedal, že vždy podporoval Čínu ako usporiadateľa tohtoročných letných olympijských hier (OH). Zdôraznil však, že Peking nemôže potlačiť protesty v Tibete násilím ani povedať tým, ktorí volajú po väčších slobodách v jeho vlasti, aby zmĺkli.
Ostro odmietol čínske obvinenia, že spolu so svojimi stúpencami využil predolympijské obdobie na podnecovanie nepokojov.
"Od samého začiatku sme podporovali OH," povedal reportérom na letisku v Tokiu. "Som naozaj veľmi smutný, že ma vláda démonizuje. Som iba človek, nie som diabol."
Organizátori päťdňovej konferencie v Seattle očakávajú, že dalajlámova návšteva priláka vyše 150.000 ľudí. Rovnako ako v Číne aj v Seattle je čínska populácia nejednotná v názore na tibetskú situáciu.
Primátor Seattle Greg Nickels odovzdá tibetskému duchovnému vodcovi kľúč od mesta a Univerzita štátu Washington mu dá čestný titul. O jeho vystúpenia je v USA veľký záujem, všetky vstupenky v Seattle sú už vypredané.
Dalajláma ušiel do indického exilu po neúspešnom povstaní v Tibete v roku 1959, zostal však cirkevným a duchovným vodcom Tibeťanov. V roku 1989 dostal Nobelovu cenu za mier.
Okrem Seattle dalajláma vystúpi na Michiganskej univerzite (19.-20. apríla) a na univerzite v Hamiltone, štát New York (22. apríla).
Informovala o tom tlačová agentúra Associated Press (AP).