Nosnou myšlienkou nového mediálneho svätostánkuje sloboda prejavu.
WASHINGTON, BRATISLAVA. Trosky zničených dvojičiek
a Berlínsky múr pripomínajú udalosti, ktoré otriasli svetom. Nové Múzeum médií spojilo najsilnejšie mediálne príbehy a boja za slobodu tlače pod jednu strechu. Newseum otvoria dnes vo Washingtone.
K mediálnym symbolom
Na lukratívnej adrese Pennsylvania Avenue na polceste medzi Capitolom a Bielym domom za šesť rokov vyrástlo jedno z najdrahších múzeí sveta.
Priečelie budovy (na snímke Reuters) lemuje prvý dodatok americkej ústavy o slobode tlače, prejavu a zhromažďovania. So symbolmi sa tvorcovia pohrávajú aj vnútri, prevažne však stavili na interaktívny zážitok a rýchly tok informácií.
Samostanú expozíciu tvorí napríklad niekoľko ton vážiaca autentická časť Berlínskeho múru a televízny vysielač, ktorý do roku 2001 stál na vrchole Svetového obchodného centra.
Veľmi efektne je využité aj médium fotografie. Portrétový memoriál pripomína novinárov, ktorí padli pri svojej práci.
Silu po stlačení spúšte ukazujú aj víťazné fotografie Pulitzerovej ceny. Návštevníci sa tak vrátia napríklad k okamihu vztýčenia americkej vlajky na ostrove Iwodžima v čase 2. svetovej vojny. Historickými exkurzmi sa prehliadka iba začína.
„Nechceme vzkriesiť noviny vašich starých otcov. Chceme ukázať, o čo vlastne v spravodajstve ide,“ povedal pre USA Today Alberto Ibargüen, šéf rady Newsea a zároveň jeden z jeho najväčších donorov.
Aj preto múzeu dominujú dotykové displeje a najmodernejšie technológie. Pri štvorrozmernom filme o novinárskych hrdinoch divákov ovanie vietor a ošpliecha ich voda. Sami si môžu vyskúšať vlastný televízny živý vstup či rozhodnúť, čo sa objaví na titulke zajtrajších novín.
Pozlátená príšera
Newseum však má aj svojich kritikov. Internetový magazín Slate ho nazval „pozlátenou katastrofou“, ktorá pochováva reálnu prácu médií. Jeho majiteľ Washinton Post zasa upozornil na vysoké vstupné 20 dolárov.
Newseum na svojej internetovej stránke odpovedá, že žiaci z hlavného mesta sa doň do konca roku dostanú zadarmo.
Projekt podporili tie najsilnejšie americké noviny vrátane kritického a domáceho Washigton Post aj New York Times či megakorporácie Time Warner a News Corporation.
Najaktuálnejšie správy do budovy denne zabezpečí agentúra AP.
Obvineniam z konfliktu záujmov sa múzeum vyhýba samostatnou expozíciou s prešľapmi a dokázanými prípadmi plagiátorstva amerických médií.
Spoločnosť Newseum je známa najmä zo sveta internetu, kde už funguje jej virtuálne múzeum žurnalistiky. Na svojej stránke napríklad denne uverejňuje titulné stránky denníkov z celého sveta vrátane titulky denníka SME.
Newseum
Budova interaktívneho múzea médií stála 450 miliónov dolárov.
Jeho zakladateľom je mimovládka Freedom Forum.
Má sedem poschodí, 15 kinosál, 14 hlavných desiatky menších galérií a dve televízne štúdiá.
Nadväzuje na múzeum z Virgínie zatvorené v roku 2002.
Súčasťou výstavy o mediálnom pokrytí jedenásteho septembra v novom Múzeu médií vo Washingtone je aj časť vysielača z vrcholku Svetového obchodného centra. SITA/AP |