Washington 10. apríla (TASR) - Nástupca Georgea W. Busha sa bude musieť postaviť čelom k realite a uznať, že USA nemôžu mať naďalej v Iraku a v Afganistane také veľké počty vojakov. Povedal to dnes bývalý minister zahraničných vecí USA Colin Powell.
Powell bez toho, aby sa postavil na stranu akéhokoľvek uchádzača o Biely dom, vyhlásil: "Nech už sa 1. januára 2009 stane prezidentom ktorýkoľvek z nich, bude musieť uznať, že v Iraku nemôže byť rozmiestnených 140.000 príslušníkov bezpečnostných síl a ďalších 20.000 alebo 25.000 v Afganistane, či na ďalších miestach."
Powellove vyjadrenia v rozhovore pre reláciu televízie ABC Dobré ráno, Amerika sú v protiklade s postojom republikánskeho prezidentského kandidáta Johna McCaina, podľa ktorého USA by mali zostať v Iraku. Powell si tiež myslí, že budúci prezident bude čeliť obmedzeniam pri sťahovaní vojakov do vlasti. Ich návrat pritom sľúbili súperi o prezidentskú nomináciu Demokratickej strany Barack Obama a Hillary Clintonová.
"V sťahovaní vojakov budú musieť pokračovať určitým tempom. Nikto z nich nebude môcť tak rýchlo povedať 'Už tam nie sme, zhasíname svetlá, odchádzame'," vysvetlil Powell.
Bývalý šéf štábu armádnych veliteľov na začiatku Bushovho pôsobenia v Bielom dome verejne obhajoval inváziu do Iraku. Dnes vyhlásil, že každého z prezidentských kandidátov pokladá za priateľa.
"Pozorujem všetkých troch kandidátov. Ešte som sa nerozhodol, ktorého budem voliť," uviedol Powell, ktorý minulý rok venoval 2300 dolárov (47.000 Sk) na McCainovu kampaň.
Exminister ocenil Obamovu reakciu na sporné vyjadrenia bývalého pastora Jeremiaha Wrighta, podľa ktorého si USA sami spôsobili teroristické útoky 11. septembra 2001 tým, že podporovali terorizmus, a že vláda vytvorila vírus AIDS, aby "zničila farebných".
"Myslím si, že senátor Obama si s touto záležitosťou poradil dobre," vyhlásil Powell, prvý černošský šéf americkej diplomacie. "Neskončil s duchovným, ktorý ho priviedol bližšie k viere, ale zároveň vyjadril nesúhlas s výrokmi toho druhu," dodal Powell.