Belfast/Londýn 10. apríla (TASR) - Kľúčové osobnosti, ktoré sa podieľali na tzv. veľkonočnej mierovej dohode v Severnom Írsku, sa dnes zišli v Belfaste, aby si pripomenuli desiate výročie jej podpísania. Dokument ukončil 30-ročný konflikt medzi katolíkmi a protestantmi v britskej provincii.
Na stretnutí však chýbali dvaja účastníci historickej udalosti - vtedajší americký prezident Bill Clinton a britský expremiér Tony Blair.
Dohodu prijatú v Belfaste na Veľký piatok 10.apríla 1998 sprostredkoval americký vyjednávač George Mitchell. Priniesla rozdelenie moci medzi probritských unionistov a proírskych nacionalistov vedených lídrom strany Sinn Féin Gerrym Adamsom.
Medzi prítomnými nechýbali kanadský generál John de Chastelain, ktorý dohliadal na proces odzbrojenia, a odchádzajúci írsky premiér Bertie Ahern.
Bill Clinton v nahrávke aktérom zhromaždenia odkázal, že zmluva vydláždila cestu k politickej stabilite v Severnom Írsku.
"Domnievam sa, že tí, ktorí sa podieľali na vzniku dohody, cítili v kostiach, že tvoria základy lepšieho sveta pre svoje deti," povedal americký exprezident.
Podľa Tonyho Blaira zmluva inšpirovala mnoho ľudí na celom svete. "Domnievam sa, že je to veľký symbol toho, ako sa svet rýchlo vyvíja a ako nám prináša možnosti urovnať aj konflikty, ktoré sa zdajú neriešiteľné".
O krehkosti mieru v Severnom Írsku svedčí fakt, že protestantský predseda regionálnej vlády Ian Paisley dnešné stretnutie bojkotoval. Neprišiel ani jeho zástupca Martin McGuinness zo strany Sinn Féin