SME

Týždeň vo svete: Alkohol spája rozdelené štáty

O tom, že vodka má aj svoj politický presah, sa prednedávnom presvedčili Američania. Tomáš Hudák vysvetlí, aký presah hrozí z toho nám, hrdým Slovákom.

Nájdite na obrázku jednu geografickú chybu a potom kliknite na video.Nájdite na obrázku jednu geografickú chybu a potom kliknite na video. (Zdroj: SME - Igor Plávka)

Hlavným hrdinom dnešného akčného dielu relácie Týždeň vo svete bude obľúbený alkoholický nápoj. Vodka má totiž podľa Tomáša Hudáka, redaktora SME, aj svoj politický presah.

Vo vedľajších úlohách sa dnes predstavia prezident Zimbabwe, ktorému krokodíly zožrali hlasovacie lístky, a ruský premiér v zastúpení slečny Silvie Glendovej, našej tajnej lásky a zdroja zaručene exkluzívnych informácii.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Týždeň vo svete je videorelácia TV SME. Nový diel tejto videorelácie nájdete na SME.sk vždy vo štvrtok večer a v piatok ráno. Staršie a možno vtipnejšie diely nájdete tu - kliknite.

SkryťVypnúť reklamu

Stanovisko úradu vlády k prístupu slovenských denníkov k informovaniu o návšteve Viktora Zubkova

TEXT: PLATENÁ TLAČOVÁ SPRÁVA

ZVEREJNENÉ: 4.apríla 2008

Včera 3. apríla a dnes 4. apríla 2008 sa na Slovensku uskutočňuje oficiálna návšteva predsedu vlády Ruskej federácie V. Zubkova. Ako to už na Slovensku býva zvykom, význam, prínos a výsledky tejto návštevy ostro kontrastujú s prístupom väčšiny slovenských denníkov k tejto udalosti, ktorý musel zaraziť aj ostrieľaných znalcov slovenskej mediálnej scény

Napriek tomu, že Slovensko navštívil predseda vlády rozlohou najväčšej krajiny sveta, ekonomickej veľmoci s mimoriadnym významom pre hospodársky rozvoj akejkoľvek európskej krajiny, väčšina slovenských denníkov túto udalosť viac-menej odignorovala. Pred slovenskou verejnosťou tak ostali do veľkej miery utajené významné dohody, ktoré boli prerokované medzi slovenskou a ruskou stranou, či už v oblasti energetického zabezpečenia Slovenska do budúcnosti, dodávok zemného plynu a ropy, v otázke projektu širokorozchodnej železničnej trate cez Slovensko, dostavby 3. a 4. bloku atómovej elektrárne v Mochovciach, v otázke vývozu vyhoreného jadrového paliva zo Slovenska, ako aj návrhu ruskej strany na spoluprácu slovenských spoločností pri výstavbe centra pre obohacovanie uránu či ďalších oblastiach.

SkryťVypnúť reklamu

Uvedený prístup väčšiny slovenských denníkov tak v plnej nahote preukazuje neuveriteľnú neprofesionalitu týchto redakcií a ich neschopnosť alebo nevôľu odlíšiť podstatné od nepodstatného, prameniacu z ich neutajiteľnej politickej zaujatosti.

Snáď nechcú vedenia týchto redakcií vážne tvrdiť, že informácie o dohodách v energetike, hospodárstve a iných oblastiach, ktoré boli prerokované s vrcholnými predstaviteľmi tejto kľúčovej krajiny, sú pre slovenskú verejnosť irelevantné. Práve tento prístup odlišuje slovenské denníky od serióznych periodík vo vyspelých demokraciách, ktoré pri všetkej kritike svojich vlád vedia venovať patričný priestor udalostiam a informáciám, ktoré sú pre verejnosť relevantné. Tento stav len dokazuje, že slovenské médiá, čo sa týka ich profesionality, trpia chronickými nedostatkami.

SkryťVypnúť reklamu

Ak opomenieme vzťah a prístup slovenských médií k slovenskej vláde, na ktorý sme si už zvykli a rovnako privrieme oči nad odopretím práva slovenskej verejnosti na relevantné informácie, čo si o prístupe daných denníkov má pomyslieť ruská delegácia, ktorá by si bezpochyby zaslúžila patričný rešpekt. Preto, nech je nám dovolené sa ruskej strane za prístup väčšiny slovenských denníkov ospravedlniť.

Silvia Glendová, hovorkyňa predsedu vlády Slovenskej republiky

Autor: Silvia Glendová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 87 312
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 632
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 345
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 448
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 229
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 424
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 226
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 477
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Americká tenistka Jessica Pegulová.

Slovenské tenistky čakajú súboje proti tenistkám Dánska a USA.


Na snímke slovenský hokejista Libor Nemec počas tréningu slovenskej hokejovej reprezentácie.

Mladý útočník si odbije debut v seniorskej reprezentácii.


Martin Turčin
Danis Zaripov (vľavo), vedľa neho ruský prezident Vladimir Putin a hokejisti Alexander Ovečkin a Nikolaj Kuľomin.

Ruský hokejista je oddaný fanúšik prezidenta Putina.


Martin Turčin a 1 ďalší
Natália Hejková.

Jej zverenkyne nastúpia v stredu na štvrťfinálový duel Final 6 ženskej Euroligy.


SkryťZatvoriť reklamu