Brusel 9. apríla (TASR) - Na pôdu európskeho parlamentu sa dnes dostal problém súvisiaci so Slovenským domom v severomaďarskej obci Mlynky. O spore informovali v tzv. jednominútových vystúpeniach na úvod miniplenárneho zasadnutia europarlamentu dvaja zo slovenských europoslancov.
Miloš Koterec oboznámil svojich kolegov s tým, že obecná samospráva v obci Mlynky odsúhlasila návrh starostu vysťahovať zo Slovenského domu dve organizácie slovenskej menšiny. Podľa slovenského člena EP nejde o náhodný akt, pretože tento postup nadväzuje na predchádzajúce rozhodnutia týkajúce sa odstúpenia vedenia obce od vydávania dvojjazyčného časopisu, ako aj na zmeny televízneho vysielania v neprospech menšín a na zníženia príplatku slovenských pedagógov.
Koterec považuje takéto kroky za negatívny trend, proti ktorému treba bojovať. Nebezpečnosť tohto konania a spomínaných rozhodnutí spočíva podľa neho najmä v tom, že "zásadným a možno premysleným spôsobom sa narušuje postavenie menšiny v danom prostredí a znižuje existujúci štandard menšinových práv".
"Akty obecnej samosprávy v Mlynkoch, opakovane útočiace na slovenskú menšinu, sú veľmi zlým signálom najmä v čase, keď vysokí predstavitelia slovenskej a maďarskej vlády pripravujú stretnutie premiérov oboch vlád, od ktorého sa pragmaticky očakáva zlepšenie vzťahov medzi našimi krajinami", konštatoval Koterec.
Jeho kolegyňa Irena Belohorská informovala, že ku krokom v Mlynkoch dochádza aj napriek tomu, že podľa najnovších údajov je tam 54 percent Slovákov.
"Upozorňujem, že tento akt je len špičkou ľadovca v správaní sa voči slovenskej menšine. V slovenskej škole sa v tejto maďarskej obci slovenčina vyučuje ako cudzí jazyk tri hodiny týždenne a kňaz slúži omše v maďarčine. Zároveň sa prestali vydávať obecné bilingválne noviny," uviedla Belohorská.
Slovenská europoslankyňa súčasne ocenila postup maďarského prezidenta, ktorý obec navštívil hneď po prepuknutí sporu a vypočul si obe strany. Obaja poslanci takisto pripomenuli, že maďarský ombudsman sa postavil na stranu slovenskej menšiny.
V pléne vystúpila aj ďalšia slovenská poslankyňa Monika Flašíková-Beňová, ktorá sa vyjadrila k problematike Maďarskej gardy. Flašíková-Beňová odsúdila skutočnosť, že maďarské úrady umožnili koncom marca ďalším 600 novým členom gardy zložiť prísahu.
"Je to rastúca hrozba a súčasne výzva, ktorá sa bytostne dotýka nielen všetkých demokraticky zmýšľajúcich občanov Maďarska, občanov susedných krajín, ale je to problém, ktorý sa dotýka celej Európy. Prejavy agresívneho nacionalizmu, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu či neofašizmu nemajú a nemôžu mať miesto v demokratickej Európe", varovala slovenská europoslankyňa, ktorá vyzvala európske inštitúcie, aby sa začali zaoberať touto otázkou.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) hy