Oznámenie dnes odvysielali štátne televízne a rozhlasové stanice. Komisia vlády pre konanie referenda uviedla, že stanovila dátum, pretože je presvedčená, že všetko je "pripravené".
Opozičná strana držiteľky Nobelovej ceny mieru Aung Schan Su Ťijovej vyzvala voličov, aby v referende hlasovali proti návrhu, podporovanému vládnucou vojenskou juntou.
Návrh ústavy so 457 článkami na 194 stranách sa začal predávať v štátnych kníhkupectvách za 1000 kjatov (21 Sk), informovala agentúra Associated Press. Na schválenie ústavy je potrebné, aby ju podporila viac ako polovica oprávnených voličov.
Ústavu, ktorá by v roku 2010 mala vytvoriť podmienky pre usporiadanie všeobecných volieb, zostavili pod silným vplyvom junty a na procese jej prípravy nemalo účasť prodemokratické hnutie. Kritici sa obávajú, že zámerom je udržať v krajine natrvalo vládu armády, pričom by neumožnila opozičnej vodkyni Aung Schan Su Ťijovej zastávať politickú funkciu.