Kansas City 8. apríla (TASR) - Republikánsky kandidát na post amerického prezidenta John McCain obvinil svojich demokratických rivalov, že v otázke vojny v Iraku dávajú sľuby, ktoré nemôžu splniť.
Podľa McCaina potrebujú americké jednotky čas na to, aby sa v krajine dosiahlo "politické zmierenie" a výroky protivníkov o skorom odchode označil za nezodpovedné.
Stiahnutie vojsk z Iraku je témou, ktorá kandidátov hlboko rozdeľuje a vo volebnej kampani v USA sa znovu dostáva do centra pozornosti.
Demokratická kandidátka Hillary Clintonová povedala, že odchod amerických jednotiek z Iraku začne v priebehu 60 dní od jej nástupu do úradu, Barack Obama chce v prípade volebného víťazstva začať s odsunom okamžite.
Istý čas boli leitmotívom prezidentskej volebnej kampane ekonomické otázky, no práve odpor voči vojne v Iraku pomohol demokratom svojho času vyhrať voľby do Kongresu, poznamenáva agentúra DPA.
"Nemyslím si, že by ako kandidát na prezidenta mohol ktokoľvek robiť sľuby, ak ich po zvolení nemôže dodržať," povedal McCain v pondelok v Kansas City na zhromaždení vojnových veteránov.
"Nemôžeme vyhrať ich občiansku vojnu. Tam neexistuje vojenské riešenie," vyhlásila Clintonová a dodala, že Iračania majú prevziať zodpovednosť za budúcnosť svojej krajiny. Irackej vláde sa nedá dať "nekonečný bianko šek", povedala bývalá prvá dáma.
Obama sľúbil, že s odsunom vojsk začne okamžite a celý proces by mohol trvať 16 mesiacov. Zostali by tam len vojaci na ochranu veľvyslanectva USA a protiteroristická jednotka, uvádza agentúra Reuters. McCain sa podľa neho v otázke vojny "mýlil od začiatku".
Vrchný veliteľ amerických jednotiek v Iraku generál David Petraeus a americký veľvyslanec v Bagdade Ryan Crocker dnes a v stredu predložia Kongresu správu o vojne v Iraku.
V päťročnej vojne padlo vyše 4000 Američanov. Pred skorým odsunom z Iraku však varujú aj niektorí analytici a bezpečnostní experti.