Bagdad 6. apríla (TASR) - Spojené štáty nie sú bližšie k splneniu svojich cieľov v Iraku než boli pred rokom. Rýchle stiahnutie vojakov z tejto krajiny by však mohlo viesť k veľkému chaosu a dokonca genocíde. Uvádza to dnes zverejnená správa amerického Mierového inštitútu.
Správu napísali experti, ktorí boli poradcami komisie Iraq Study Group, vytvorenej americkým Kongresom v roku 2006 s cieľom vypracovať odporúčania pre politiku USA voči Iraku.
Správu zverejnili dva dni pred tým, ako budú hlavný americký veliteľ v Iraku David Petraeus a veľvyslanec Ryan Crocker informovať Kongres o situácii v Iraku. Predložia tiež odporúčania týkajúce sa znižovania počtu amerických vojakov v krajine. Prezident USA George W. Bush naznačil, že ich rady príjme, mohli by tak významne ovplyvniť postup USA v Iraku v najbližšom roku.
Správa vyzdvihuje zlepšenie bezpečnostnej situácie v Iraku od vlaňajšieho zvýšenia poštu amerických vojakov. Pripisuje to však aj faktorom, ktoré nie sú pod kontrolou USA, ako napríklad pomoci prevažne sunnitských bojovníkov, ktorí sa obrátili proti al-Káide, či prímeriu zo strany šiitskych milícií.
USA by podľa expertov inštitútu mali udržať úplnú angažovanosť v Iraku ďalších päť až desať rokov. Odchod americkej armády by mal byť spojený so zvýšením počtu amerických jednotiek v susedných krajinách, aby mohli zasiahnuť v prípade veľkej krízy v Iraku. Spojeným štátom správa tiež odporúča, aby výrazne zvýšili úsilie o budovanie regionálnych politických spojenectiev.
Správu priniesla agentúra AP.