Praha 6. apríla (TASR) Veľvyslanec USA v Českej republike Richard Graber dnes vyjadril nádej, že pražský parlament ratifikuje česko-americkú zmluvu o radarovej základni a Praha tak potvrdí, že vzájomné "putá priateľstva a partnerstva sú silné". Ale Washington bude akceptovať aj prípadný odmietavý postoj českého parlamentu.
"Je to české rozhodnutie a my to budeme rešpektovať," vyhlásil veľvyslanec USA v ČR v diskusnej relácii Českej televízie Otázky Václava Moravca. Odpovedal tak na priamu otázku, či neratifikovanie zmluvy o radare bude mať za následok narušenie vzťahov.
Česko na summite NATO v Bukurešti spolu s USA oznámilo, že hlavná dohoda o radarovej základni je už dokončená. Jej slávnostný podpis sa očakáva do 10. mája v Prahe za účasti šéfa českej diplomacie Karla Schwarzenberga a jeho americkej rezortnej partnerky Condoleezzy Riceovej.
Druhá bilaterálna zmluva, ktorá upraví podmienky pobytu amerických vojakov a špecialistov v ČR, má byť dokončená do dvoch týždňov.
Americký radar odmieta väčšina českej verejnosti a v Poslaneckej snemovni komunisti, socialisti, ako aj niekoľko vládnych poslancov, najmä zo Strany zelených.
Zelení v sobotu na republikovej rade - napriek odporu šéfa strany Martina Bursíka - dokonca schválili výzvu, aby ministri, poslanci a senátori za túto stranu hlasovali vo vláde a v parlamente proti radaru. Skupina rebelov v republikovej rade tvrdí, že doposiaľ nebola splnená hlavná podmienka strany - záväzná garancia vlády USA, že americký radar protiraketovej obrany v ČR bude začlenený pod riadenie a velenie NATO.
Varšava chce rokovať s Moskvou o prístupe k protiraketovému systému USA
Poľsko je ochotné začať rokovania s Ruskom, aby Moskva mala aký-taký prístup k americkému systému protiraketovej obrany, ktorý plánuje USA umiestniť na poľskom území.
Vyhlásil to dnes vo Varšave námestník ministra zahraničných vecí Witold Waszczykowski.
"Nemôže byť reči o stálej ruskej prítomnosti, také tu už bolo v minulosti a nesmie sa zopakovať," dodal politik v reakcii na výsledok dnešných americko-ruských rokovaní na najvyššej úrovni.
George Bush a Vladimir Putin na stretnutí v Soči síce pokročili v rokovaniach o protiraketovom systéme, ale celkovo sa im problém nepodarilo vyriešiť.
Na summite NATO v Bukurešti predtým šéf poľskej diplomacie vyhlásil, že Poľsko by považovalo za užitočné, keby Rusko malo v nejakej forme "politickú účasť" na amerických protiraketových plánoch.
Správu priniesla agentúra MTI.
Autor: ks